Pipo Yapımında Kullanılan Alternatif Ağaçlar :

Briar Alternatifi Ağaçların kullanımı briar kadar yaygın olmasa da günümüzde hala yerini korumaktadır. Her ne kadar briar en fazla tercih edilen ağaç cinsi olsa da ağaç çeşitleri geniş bir yelpaze ile pipo yapımında kullanılmaktadır. Pipoda, Briar kullanımı çok eskilere dayanmakta. Ancak zaman içerisinde savaş, ekonomik krizler vb. gibi sebeplerden dolayı bazı pipo yapımcıları bu pahalı malzeme yerine daya ucuz ve daha rahat bulunabilen malzemelere yönelmişlerdir. Daha yumuşak, daha az gözenekli, ısıya daha az dayanabilen malzemeler kullanılmıştır. Ancak yine de bu malzemelerin kullanılışı sigara tüketimine yeğ tutulmuştur.

Akçaağaç, Kiraz, Siyah Ceviz, Meşe, Zeytin, Manzanita (Funda Ailesinden bir bitki), Mesquite (Kuzey Amerika’ya mahsus baklagillerden bir çeşit ağaç), Kayın, Hickory (Kuzey Amerika Cevizi), Mountain Laurel (Funda Ailesinden bir bitki), Maun, Abanoz, Limon, Armut, Ahlat gibi çeşitli ağaçlardan pipolar yapılmıştır.

Bu ağaçlar içerisinde hem pahalı olmayan hem de yapı itibari ile briar’a yakınlık gösteren ağaç ise Cherry Wood yani kirazdır. Günümüzde büyük ölçekli Kiraz Pipolar yapan kimse yok. Amerika’da bazı Mısır Koçanı Pipo üreticileri hala Maple ve Cherry-Wood (Akçaağaç ve Kiraz) pipo üretim yapmaktalar

Şu anda bilinen en ünlü markalardan birisi olan Danimarkalı, Stanwell kayından pipo üretmeye 1942 yılında başladı. O zamanın politik şartları briarı İngiltere ve Fransa’dan ithal etmeyi imkansız kılıyordu. Dünya savaşının sonunda yine briar ithalatını gerçekleştiren Poul Nielsen, şirketin mütevazi köklerini unutmadı ve ve şu anda orijinal bulldog tasarımında bir hatıra kayın pipo üretmektedir.

Özel ilgi konusu bir başka madde ise, aslında bir taş yerine bir kabul edilelen “alternatif ahşap. ‘ Morta veya kısmen fosilleşmiş ağaç, pipo yapımında sınırlı ölçüde kullanılmıştır. Bataklarda ya da nemli toprak altında kalan bir anaerobik ortamda ağaç fosilleşerek Morta adını alır. Trevor Talbert kuzey-batı Fransa bataklık bölgelerden 4.500 yaşındaki meşe morta kullanan pipo hattı üretir. Briar karşılaştırıldığında, morta zorlukları şöyledir. Öncelikle malzeme edinimi süreci. Morta ilk bulunduğu ve uzandığı kısmen batık yumuşak zeminde elde edilmelidir. “Kutuplandırma” süreci gibi zor bir süreci vardır. Toprak içine saplanan uzun demir çubuklar (Prob) kullanır. Malzeme zorlu bir şekilde büyük miktarda ekstraksiyon işlemine tabi tutulmaktadır. Briar gibi çoğunluğu ahşap bir malzeme elde edilmez ilk süreçte. Çiğ ve kumlu harçlardan nedeniyle bir hayli hasarlı veya kusurlu bir malzeme elde edilir. Biraz kullanışlı ahşap kaldığı gerçeğini bilmek morta piponun neden pahalı olduğunu anlatır aslında.

Morta Pipo

Morta Pipo

Bir Sonraki Yazımız. Farklı Malzemelerden Yapılan Pipolar

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

5 Comments

 1. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben dapper ve şahin kullanıyorum iki firmanın ürünleri de güzel ve içimi iyi. Ancak avrupa pipolarının farkı nedir ? İçimi daha mı iyi ? Bir de şunu merak ediyorum; krallar hediye giden pipolar var 4000 5000 euro bunların farkı nedir ? Neticede hepsi Brian veya bir kaç çeşit ağaç. Saygılarımla

  • Serkan Ozseyhan dedi ki:

   İyi günler. Dapper ne yazık ki tam olarak briar değildir. Genelde ahlat ağacı gibi düşük dirayet ve kalitedeki ağaçları kullanırlar. Bu nedenle fiyatı düşüktür. Şahin ise ülkemizin il ve tek fabrikasyon üretim yapan firmasıdır. Genellikle Tekirdağ, Mersin gibi bölgelerden elde ettiği ağaçları kullanıyor diye biliyorum. Ülkemiz bol yağış alan bir iklime sahip olduğundan ağaçların emiciliği çok fazla değildir. Fabrikasını halka açmadığından içeride hangi ortamlarda kürleniyor ve kurutuluyor bilmiyoruz. Ama çok fazlaca orta ve alt seviyede pipo ürettiğini biliyoruz. Kalitesi çok yüksek değildir. Yabancı pipoların tonlarca para istemesinin en büyük sebebi ise yapan ustanın ismidir. Basit örnekle Tofaş bir araba sizi istediğiniz yere götürür. Aynı şekilde bir mercedes ya da bir ferrari de sizi istediğiniz yere götürür. Arada tonlarca fiyat farkı vardır. Bu örnekten yola çıkarsak pipolarda aynı şekilde. Ağacın üretim yılı, üretildiği yer, kesimi, kürlenmesi vs. gibi daha ustanın önüne gelmeden kaliteyi belirleyen kriterler oluşmakta. Sonrası ise hangi ustanın elinde ne şekilde şekillendirdiğidir. İçimde fark var mı? Evet deli gibi fark var. Kesim yönüne göre hangi tütünü seveceğine göre değişir.

   • İsmail dedi ki:

    Yanlışınız var hocam. Dapper pipoları Pipsan üretiyor fakat ahlat ağacı pipsanlarda kullanıyor. Dapperlerde gül kökü ve zeytin ağacı kullanılıyor. Elimde çok fazla dapper ve şahin pipolar var. Dapperin pek çok gül kökü piposundan şahinlerden daha fazla verim alıyorum. Kuru bir içim sağlıyorlar. Pipsanlar ise ikiye ayrılıyor. Üzerinde yalnızca pipsan damgası bulunanların pek çoğu ahlat ağacıdır ve içime bazıları pek uygun değildir. Bunun yanında artık üretilmeyen ve yurtdışına ihraç edilen Pipsan Bruyere damgalı gül kökü ürünler vardır. Bunlar çok kaliteli pipolardır. Estate olarak bulunabilir. Dapper’in dolayısıyla Pipsan’ın kötü bir imaja sahip olmasının sebebi alt serilerinin yaygın olarak bulunabiliyor olmasıdırArama motorunuza Dapper Briar yazarak karşınıza çıkan ürünleri incelemenizi hatta briar etiketli ürünlerinden birini denemenizi tavsiye ederim.

 2. Ceyhun Uludağ dedi ki:

  Serkan Bey merhaba, öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bugünlerde mısır koçanı (corn cob) pipolara merak sardım. Özellikle corn cob poker kesim pipolar görüntü olarak çok ilgimi çekiyor. İnternette araştırırken Jayson Dagner videolarına rastladım. Dagnerpipes kanalında Jayson, Jay ve Elaine’in çok keyifli videoları var YouTube’da.. Sorularım şöyle: Mısır koçanı pipo önerir misiniz? Koleksiyonumuzda olmalı mı? Dagner poker corn cob sizce içim kalitesi olarak nasıldır? Corn cob kullanımında paylaşmak isteyeceğiniz tüyolar var mıdır? Tekrar teşekkürler, sağlıkla kalın…

  • Serkan Ozseyhan dedi ki:

   Merhaba.Corn Cob bir kere aldım kullandım yandı ve attım. Bir daha almadım. Koleksiyonumda olup olmaması “benim için” çok önemli değil. Bunca senedir bir conr cob pipom olmadı diye hayıflanmış değilim. Hastaları var o ayrı bir durum bir şey diyemem. O nedenle içim kalitesi ya tüyo manasında ne yazık ki bende pek fazla bir done olmadığından dolayı pek faydalı olamam. Ha derseniz ki alayım mı? Keyfiniz bilir olmasa olur benim için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.