Merhaba değerli pipo sever dostum. Hep ben yazı yazacak değilim elbet. Bugün facebook grubumuzun değerli arkadaşımız Enes T. Ülgen kaleme aldı. Ben de size yazısını olduğu gibi aktarıyorum. Keyifli okumalar.

“Geçen gün Serkan Özseyhan ile Arda İnal’ın çektikleri bir videoda bahsetmeleri ve sonrasında Serkan Özseyhan’ın Bulldog ve Rhodesian kesim pipoların farklarını anlattığı yazı üzerine; kendisine işbu yazıyı yazabileceğimi belirttim.

Sağolsun kendisi de bu talebimi geri çevirmedi ve birbirleriyle sıkça karıştırılan bazı kesimlerin ince farklarını bilgim dahilinde anlatmak üzere bu yazıda sizlerleyim.

Öncelikle bütün bu kesimlerin özünde, bana göre temel pipo kesimi olan Billiard’ın olduğunu düşünmekteyim. Zira klasik bir billiard kesim piponun, shank kısmını uzun tutulması ve ufak rütuşlar yapılması sonucunda yazıda bahsedeceğim dört pipoya da evrilme ihtimali bulunmaktadır. Girizgahı yaptığımıza göre, yazıyı daha fazla uzatıp sizleri de sıkmadan başlayalım bu kesimleri tanımaya;

1 – CANADIAN : 

Bu kesim pipoyu diğer kesimlerden ayırt edebilmek için bakılması gereken noktalar; piponun shankinin oval olup olmadığı ve ağızlık kısmını tapered (konik) olup olmadığıdır. Eğer elinizde tuttuğunuz piponun shank kısmı uzun, oval (yassı ancak tam yuvarlak değil) ve ağızlık kısmı da tapered (konik) ise tebrikler, Canadian kesim bir pipo sahibisiniz.

2 – LIVERPOOL : 

Bu kesimin, tuttuğum takımla adaş olmasından dolayı gönlümdeki yeri ayrıdır. Liverpool kesim bir piponun ayırt edici yönü ise; uzun shank sonunda yine tapered (konik) bir ağızlığa sahip olmasına rağmen, shank kısmının tamamen yuvarlak olmasıdır. Bu kesimin standart pipoları, Liverpool olarak adlandırılmakla birlikte; eğer shank kısmının aşırı ince (kalem inceliği) tutulması neticesinde “Pencil Shank” olarak da adlandırılabilmektedir. Ancak “bana göre” pencil shank pipolar, ayrı bir kesim türünün adı değil yalnızca Liverpool kesimin modifiye edilmiş halidir.

3 – LUMBERMAN : 

Evet arkadaşlar, son iki kesim şeklini anlatırken; shank kesimlerini üstteki sırayla tekrar edeceğiz. Lumberman (keresteci) kesim pipolar, Canadian kesim pipoların ağızlıkları rütuşlu halidir. Yani tıpkı Canadian kesim pipolar gibi uzun ve oval bir shank ile kesilen pipolardır. Tek farkla; bu pipolar Canadian pipolar gibi tapered (konik) değil, inceltilmiş ve nispeten daha kibar hale getirilmiş saddled ağızlıklarla bitirilmiştir.

4 – LOVAT : 

Son pipomuz ise; Lovat kesimdir. Liverpool kesim pipolarda olduğu gibi yuvarlak ve uzun shank sahibi olan bu kesimde ağızlık, tıpkı Lumberman kesim pipodaki gibi incelen (saddled) bir yapıdadır.

Yukarıda bahsedilen yazıyı kısa ve matematiksel bir özete dökecek olursak;

Uzun oval shank + konik (tapered) ağızlık = Canadian
Uzun yuvarlak shank + konik (tapered) ağızlık = Liverpool
Uzun oval shank + inceltilmiş (saddled) ağızlık = Lumberman
Uzun yuvarlak shank + inceltilmiş (saddled) ağızlık = Lovat

Umarım sizler için de faydalı bir yazı olmuştur ve bu kesimlerle ilgili aklınıza takılan bir soru olduysa çözüme kavuşmuştur.

AFTER CREDITS BONUSU OLARAK; Kenan Ahmet ustamızın beni kırmayarak yapmış olduğu Liverpool kesim ve temalı pipoma maşallah diyebilirsiniz. Herkese keyifli içimler dilerim. Saygılarımla…

Enes T. ÜLGEN

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.