Cornell & Diehl – Byzantium

Egemen-HazarBilirsiniz ki ben tütün yorumu yapmam. Yapamam. Ne anlatacak kadar anlarım ne de dilim döner tarif etmeye. Ancak çok sevdiğim arkadaşlarımdan birisi olan sevgili Egemen HAZAR kardeşim Byzantium isimli tütünü o kadar güzel anlatmış ki bu sitede yer vermeden edemedim.

Sevgili kardeşim belki de şöyle bir yola da kapı aralamış olabilir. Sizlerden gelecek olan tütün yorumları ya da herhangi bir konuda ki tecrübelerinizi burada herkesle paylaşabilirsiniz. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum ve 13 Kasım 2014 saat 01:00 sularında yazdığı yazıyı paylaşıyorum.

Merhaba sevgili dostlar. Bugün sizlerle geçen ay Serkan Özseyhan dostumun tavsiyesi üzerine tanıştığım bir tütün hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim. Meslek denizcilik olunca, yurt dışında hoş tütünlerle buluşmak biraz daha kolay oluyor.
Umarım yazımı ukalalık olarak görmezsiniz. Tütün yorumcusu değilim, az sonra yazacaklarım sadece; kendim için not aldığım tütün defterinden bir derleme. Fakat; bu tütünle ilgili derlememi sizlerle de paylaşmak istedim.

Tütünümüz Byzantium
Cornell-Diehl-ByzantiumTeneke kutusunun üzerinde, “Lazkiye ve Perique ” tütünlerinden, geleneksel doğu harmanı olarak imal edildiği belirtilmiş. Ayrıca satıcının sunduğu katalogda doğu tütünlerinin de karışımı olduğu ifade edilmiş.
Paketleme çok iyi yapılmış. Kutuyu açtığımda sanki dün paketlenmiş gibi taze bir tütünle karşılaştım. Nemlilik oranı biraz fazla olsa da( ben biraz fazla kurutarak içmeyi seviyorum, ancak gerçekten bana göre biraz fazla nemliydi), kutuyu açar açmaz doluma hazırdı. İçerisindeki sap vs.. miktarı makul sayılabilecek ölçülerin sınırında.
Tütünü burnuma yaklaştırdığımda Balkanlardan esen hoş bir kokuyla mest olmakla beraber, kendimi çocukluğumda ailece gittiğimiz piknik günlerindeki gibi, dedemin pipo kutusunun yanında buldum bir an.
Tütün rengi ve kokusuyla “Muhteşem bir Lazkiye içimi olacağım” diye çığlıklar ata dursun; ben hemen, ilk kez denediğim tütünler için kullandığım, rahmetli dayımın bana hediyesi olan, kil pipomu özenle kadife kılıfından çıkarıp merasime başladım.

Tütünü ısıttığımda çanak üzerinde çok güzel gri bir kül tabakası oluştu. Pipolarım bu tütünün yanışı sırasında neredeyse hiç ısınmadı. Serin bir içim sağladığı kesin. Perique’ın muhteşem bir aroma, serinlik ve içime doyuruculuk katmış olduğu inkar edilemez bir gerçek.

Pipomun külünü boşaltırken, yeterli bir nikotin aldığım, kesinlikle yeterli geldiği, ikinci bir dolumu hazırda bekletmekten, ilk içim sonrası vaz geçmemden anlaşılmış. Ev ahalisi böyle buyurdu Bu notları, yedi ayrı pipoyla, her gün en az iki dolum tüketerek geçirdiğim on günün sonunda aldım ve bu esnada sadece bir tek ve aynı pipoda beklediğimden fazla sulanma oldu. Sanırım pipodan kaynaklanan bir durum.
İçim kolaylığı açısından acemi içiciler için bile rahat olabileceğini düşünüyorum.
Hazneyi temizlerken bembeyaz bir külle karşılaştım.
Son olarak, pipoyu içtiğim odayı terk ettikten birkaç saat sonra aynı mekânı ziyaret ettiğimde, rahatsızlık vermeyen, bir koku karşıladı beni. Lazkiye’ ye has bir koku vardı yine. Bir pipo kullanıcısını her ne kadar rahatsız etmese de, kullanmayan kişilerin hiç birinden güzel bir kokusu olduğuna dair tek bir kelime duymadım
Bundan sonra stoklarımdan eksileceğini hiç zannetmiyorum açıkcası. Serkan Özseyhan dostuma beni bu tütünle tanıştırdığı için, akciğer kanseri olacağım güne kadar çok teşekkür ederim

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.