Merhaba değerli pipodaşlar. Artık sizlere verebileceğim ciddi bir ansiklopedik bilgi kalamaması, aynı zamanda camiamızın kısır bir döngüde olmasından dolayı ve sosyal medyanın daha aktif olarak kullanılmasından dolayı artık ayda yılda bir yazı yazar oldum. Bu konu ile serzenişleriniz varsa haklısınız efendim.

Bu yazımda aslında uzunca bir zamandır dünya üzerinde var olan ancak son 2-3 sene zarfında ve özellikle son 1-2 yıl içerisinde ülkemizde de giderek ivmelenerek kullanılan Elektronik Sigara ve akabinde pipo dünyasına kendimce olacak olan etkilerini paylaşmak istedim.

Öncelikle Elektronik Sigara nedir, ne değildir kısaca bir göz atalım.

Elektronik Sigarayı Kim İcat Etti?

Aslında e-sigara ile olan bir resimini koyacaktım ama bu daha çok anlam ifade etti. 🙂

Elektronik sigaranın icadı ve piyasaya sürülmesi çok eski yıllara dayanmıyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda icadının 2003 yılında ve 52 yaşındaki Hon Lik tarafından gerçekleştiği bilinmektedir. 1951 doğumlu olan Hon Lik, Çin’de bir eczacı olup, 1982 yılında Liaoning Kolejinin Tıp Bölümü’nden mezun olmuştur. E-likit ve E-sigaranın ilk icat eden kişi olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Kendisi de yüksek dozajda sigara bağımlısı olan Hon Lik, 2001 yılında ultrason ile yoğunlaşma üzerinde çalışmalarına başladı. Elde ettiği buhar damlacıkları kullanım için fazla büyüktü ve damlacıkları küçültebilmek için direnç ile ısıtma fikrini geliştirdi.

2003 yılında ise e-sigara çalışmalarına yüksek frekansı dahil etme fikrini buldu. Böylece sıvı malzemenin içerisinde bulunan nikotin, sıvının buharlaşması ile birlikte çok daha hızlı olarak kullanımını mümkün kıldı. Aynı zamanda günümüzde kullanılan elektronik sigaralardaki buharlaşmanın temelini de oluşturmuş oldu.

2003 yılında, buluşunun üzerine katmış olduğu tüm gelişmeler ile birlikte elde ettiği ürünün patentini kendi ülkesi olan Çin’de aldı. Böylece ilk kez patentlerde elektronik sigaranın ismi geçmiş oldu. 2008 yılında ülkemize giriş yapan e-sigara ilk üretimin yapıldığı, ancak hızlı özelliklerin eklenmesi ile ilk üretilenlerin Avrupa’da tercih edilmediği cihazlar olduğundan dolayı olumsuz tepkilere maruz kaldı.

2008 yılında The World Health Organization (WHO) yani Türkçe ismiyle Dünya Sağlık Örgütü, elektronik sigarayı sigara bırakma konusunda kabul ettiğini bildirdi. 2009 yılında Avusturalya ve Kanada gibi ülkelerde elektronik sigara yasağı getirildi. Yasaklanma sebeplerinin bazılar ise,

 • Nikotin değerleri ve içeriği bakımından bilinmeyen kartuşlar
 • Ayrıca içerisinde bulunan propylenne glycol maddesinin alerji yapabileceği gibi nedenler belirtildi.

Yine 2009 yılı içerisinde Hong Kong elektronik sigara satanlara veya üretenlere 100.000 Dolar para cezası ile birlikte 2 yıla kadar hapis cezası uygulayacağını bildirse de yeni gelen yasa ile bu uygulama kaldırıldı ve cihaz tamamen yasallaştı.

Elektronik sigarayı kısaca tanıdık. Şimdi gelelim bizimle olan ilişkisine.

Öncelikle şunu belirteyim burada yazacaklarım tamamen kişisel görüşüm olup herhangi bir kişi, kurum ya da her neyse artık ilişkili değildir.

Elektronik sigara cihazları ve likitleri resmi olarak ülkemizde de yasaktır. Ancak hemen her köşe başında ve internet ortamında iyisi ve kötüsü ile satışı gerçekleşmekte. Ve artık sokaklarda bile e-sigara kullananlara rastlamak mümkün.

Bu furyanın yeni bir takipçisi olduğumu da buradan belirtmek isterim. (Bir çoğunuzun kınadığını duyar gibiyim) Evet ben nikotin bağımlısı bir adam olarak e-sigara kullanana kadar günde 6-7 dolum yapıyordum. Hesap yapmanıza fırsat vermeden 2 günde 50 gr. tütün yapar ortalama. E-sigara sonrasında bu dolumlarım önce günde ikiye şu sıralar ise hafta da 3-4 e düştü. Endişelenmeyin piponun yeri ve keyfi her zaman farklı olacak. İş bu şekilde olunca kullanım değişiklikler ile bir tespitler silsilesi oluştu. Sizler ile paylaşmak istediğim bir düşünce bulutuydu bu. Şimdi yavaş yavaş, madde madde incelemeye başlayalım ki sizlerede durumu daha net anlatabileyim. Asıl soru sona saklı. 

Madde 1 : Önce maddiyattan başlyalım. Ekonomik olarak ortalama bir pipo ile e-sigara hemen hemen aynı fiyatlarda satılıyor. Tütün bulamama sorunu var pipoda ama e-sigarada likit bulamama sorunu yok. En kötüsünden her hangi bir yerden elde edeceğiniz maddeler ile evinizde bile yapabiliyorsunuz bu likitleri. (Aman ha tarif falan isteyen çıkmasın. Bilmiyorum çünkü işim olmaz ev üretimi ile) tütün içinde geçerli bu.)

Pipo camiasından da birçok vaper arkadaşım var. (buharlayan anlamına geliyor. E-sigarada duman yok buhar var….mış sonradan öğrendim.)  Ve onlar da pipo tüketimlerinin oldukça düştüğünü dile getiriyor.

Madde 2: Geleneksel pipo kullanımı az çok bir ritüel halindedir. Piponu temizleyeceksin, itina ile tütünü dolduracaksın, yakacaksın ve keyfini süreceksin. Bu anlamda da benzerlikler var. Cihazı temizleyeceksin, telini saracaksın, pamuklayıp, likitini doldurup buharlayacaksın.

Madde 3: E-sigara likitleri ile pipo tütünü kıyaslayacağımı belirtip başlıyorum şimdi. Aromatik tütün sevenlere aromatik likitler var. Hemde öyle böyle bir çeşit yelpazesi değil. Sütlüsünden, muhallebilisinden tutun böğürtlenli, çileklisine, karamellisinden tutun kahvelisi, anasonlusuna kadar.

Ha derseniz ki ben aromatik tütün kullanmıyorum e o zaman buyurun buraya virginia aromalısından perique, burley karışımına kadar. Yok o da mı kesmedi e o zaman lakatia aromalı likitleri deneyin. (Black Note – Quartet ve La Tabaccheria – English Mixture şahane bence)

Bu arada bizim o sevdiğimiz pipo aleminin Puma markası olan Brebbia kendi adı ile kendi tütün mixlerini likit haline getirip satışa başlayalı yıllar oluyor.

Yani kısacası en az tütün yelpazesi kadar geniş bir yelpazesi var. Bu konuda da mutabık kaldıysak sonra ki maddeye bakalım.

Madde 4:  Sosyolojik ve kültürel durumlar. Evet işte burada ufak bir nüans var. Hatta büyük bir fark var diyebilirim. Bu madde lütfen yanlış anlaşılmasın amacım kimseyi yermek ya da yüceltmek değil. Şöyle bir gerçek var ki pipo daha elit, sosyo-kültürel yapısı biraz daha üst seviyede olan, koleksiyonculuğu, temizliği, tertibi ve düzeni benimsemiş bir kesimin kullanımında daha çok. Yani biraz daha elit bir durumu var. Ancak öte yandan e-sigara asıl amacı sigarayı bıraktırmak olduğundan ve dediğim gibi ekonomik olarak kıyasları sürekli “ayda şu kadar pakete şu kadar para veriyorum. Aldım bundan oh masrafım azaldı” düşüncesiyle yola çıkıldığı için daha geniş bir kitleye hitap etmekte. Yani öğrencisinden, memuruna, işçisinden, emeklisinden, beyin cerrahına, ev kadınlarına kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Hele ki öğrenciler. Ah öğrenciler…. öğrencilerimiz. Gençlik heyecanı ve maddi imkansızlık her yerde sorun ne yazık ki. 🙂

Kısacası pipo yüzyıllar boyu olan ariktokrasi geleneğini sürdürüyor.  Peki e-sigara? Şahsi görüşüm e-sigara henüz oturmuş değil bu anlamda. Daha çok genç ve orta yaşlı bir kitle tarafından kullanımda ve dediğim gibi sigaradan kaçış yolu olarak görüldüğünden pek bir kültür durumu oturmuş değil. Peki ya pipo 1800 lerde oturmuş muydu? Fransa sokaklarında bir adam 1800’lerin başında elinde uzun bir çubuktan duman çıkara çıkara yürürken nasıl karşılanmıştı. Ya bizlerde e-sigara için bu başlangıç dönemine denk geldiysek? Bunu ilerleyen yıllarda göreceğiz. Ama benim tahminim bu cihazın kalıcı olacağı yönünde. Şimdiden yüzlerce e-cig, vape vs. adı aldında gruplar ve yurtdışında dernekler kurulmuş, uluslararası fuarlar yapılmaya başlanmış durumda. En yakın tarih Nisan ayında Kiev’de bir tane uluslar arası vape fuarı var.

Madde 5: Yukarıda ki maddeye ek olarak bir de koleksiyon durumu var. Evet var. Hani elimizde çok güzel bir L’anatra varken yanına bir de Dunhill bakıyoruz ya ikinci el şahin parasına. Ya da Stanwell varken yanına bir de Jeppesen bakıyoruz ya işte e-sigarada aynı bu şekilde. Gerek teknik özellikleri ile olsun gerekse görünüm belki de chipset farkı ile bir çok farklı ürün alımı yapanlar da var. Sadece cihaz değil o likitin konulduğu (atomizer) hazne söz konusu olunca en az 5-6 tane elde tutanlar var. Arayışlara göre tamamen değişkenliği var. Tek tek anlatamıyorum burada yoksa destan olur bu yazı.

Madde 6: Sorunlarımızda karşılıklı aynı aslında. Onlar likiti yasal bulamamanın derdinde bizlerde tütün. Onlarda vergilerden ve fiyatlardan yakınıyor bizlerde. Onlar yurtdışından cihaz getirtirken “bu kargo gümrükten geçmiş mi?” derdinde bizlerde yüzzlerce dolara aldığımız pipo gümrükten geçti mi acabanın derdindeyiz.

Şimdi girişi yaptık, gelişmeyi de yaptık gelelim sonlandırmaya. Kısaca toparlarsak pipo ve e-sigara kullanımları hem kullanım hem de yaşanan sıkıntılar açısından birbirine denk. E-sigara için tüketim malzemesi yani likite ulaşmak, pipo tütününe ulaşmaktan daha kolay. Bu durduğunuz tarafa göre artı ya da eksi puan. Ancak kültürel olarak pipo kullanıcısı olmak hala “anaaaa entele bak” ile sonuçlanıyor. Bence iyi bir şey bu.

Yazının başlarında asıl soru aşağıda demiştim. İşte o soru. Benim bu kişisel tespitlerim ışığında Türkiye’de pipo ve pipo kullanıcılar kan kaybeder mi? (Ne anlamda olduğunu açıklayayım hemen. Pipo derken kültürel etkileşim, pipo kullanıcısı derken fiili kişi sayısı heves eden vs.)

Şahsi fikrim ciddi bir kan kaybedeceği, kaybetmese bile zaten kısır olan bir camianın kısır olarak kalacağı doğrultusunda.

Efendim bu konuda bir yorumunuz varsa yazının altına ya da Facebook Grubumuzda da bu yazı paylaşılacağından grubumuz içinde de yorum yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın dumanınız serin olsun.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

6 Comments

 1. tamer dedi ki:

  PİPO ELEKTRONİK SİGARAYA KARŞI
  Sigara,sarma tütün,e-sigara son olarakta pipo kullanan biri olarak yazıyorum,
  yazım aromatik olmayan tütün kullanımı baz alınarak yazılmıştır,aromatik kullanacaksanız yazıyı okumanıza gerek yok zaten elinizde kimyasal bomba var.
  pipoyu azaltmak için e-sigara içtiğinizi belirtmişsiniz.
  Amaç tütün mamullerini tamamen bırakmak ise doğru yoldasınız yok eğer niyetiniz piponun yerine e sigara ile doldurmak ise diyecek söz bulamıyorum.
  neden pipo ?
  1.Pipo tütünü yüzyıllardır kullanılan ve insan üzerinde oluşturabileceği zararlar önceden kestirilebilen bir ürün fakat e sigaranın uzun süreli kullanımında ne gibi etkileri olacağına ilişkin bir öngörü yok.
  2.Pipo içmek için belli bir zaman ve ortam olması gerektiği için kendiliğinden sınırlanmaktadır fakat e-sigara için herhangi bir zaman ve mekana ihtiyaç yok ,(kapı önüne çık 3-5 fırt çek içeri gir) likit tüketiminin her geçen gün artması mümkün.
  3.Pipoda tütün nispeten direk ciğere alınmadığı için sadece sindirim sistemi tehtit altındadır.e-sigarada hem sindirim sistemi hemde ciğerler tehtit altındadır.
  4.Her ikisindede kullanılan propilen glikol insan sağlığına zararı yok fakat buharlaştırdığınız anda herşey değişiyor insan sağlığını tehtid edecek bileşikler ortaya çıkıyor pipo tütününde tütünün nemli kalması için az miktar eklenirken e-sigarada likitin %20-%50 si PG ve tamamı buharlaştırılarak ciğerlere gönderiliyor.
  5.pipo tütünü içeriği bellidir,(non aromatic için) ,e sigara içeriği premium likitlerde VG-PG bellidir fakat aroma kullanımı hakkında hiçbir bilgi yoktur bilinen aroma markaları %2-3 kullanım öngörürken Premium likitlerde aroma oranı kimi likitlerde %20 üzerine çıkmaktadır yani tam bir facia ne idüğü belirsiz bir sıvıyı buharlaştırp ciğerlere yolla,efektör vs onları saymıyorum.
  6.Pipo tütünü doğal bir ürün olduğu için alerji vb şeyler fazla görülmez fakat likitler sentetik olduğu için (VG hariç oda gerçekten vegetable gliserin ise) forumlara göz atarsanız sorun yaşamayan yok gibidir.yani insan denen müthiş makine alarm vermektedir bu sıvıda bana zarar verecek bir şeyler var diye.
  7.E-sigara serbest olsa yaş sınırı olmaksızın çoluk çocuğun rahatlıkla ve özenerek kullanabilecekleri bir ürün oysa pipo toplum algısı sebebiyle bırakın çocuk olmayı gençlerde bile yadırganabilir.
  8.pipo kapalı bir ortamda kullanılacaksa içmeyenler kokusundan rahatsız olacağı için pasif içicilik olmayacaktır,fakat e-sigara kokusu rahatsız etmeyeceği için pasif içici sayısı oldukça fazla olacaktır.
  9.Pipo tütünü için azmederseniz tarladan toplanmış tütün bularak hiçbir katkı maddesi olmadan ( PG dahil kurutma kardeşim sende,tütünü sürekli takip et) tüketebilirsiniz.
  e-sigara da bu sözkonusu değil çünkü aromanın kendisi sentetik zaten, doğal olarak yapmaya çalışanlar çıkacaktır internettte bir video görmüştüm hemde kimyager olan biri naneden aroma yapmaya çalışıyordu,kardeşim bu doğal olmuyor doğal yapayım dersen diacetil denen zehirli bir gaz açığa çıkıyor.

  sizi daha fazla sıkmayayım ben yazmaktan sıkıldım çünkü.
  devam etsem buraya daha onlarca madde yazılabilir.
  sağlıcakla kalın.

  • Serkan Ozseyhan dedi ki:

   Son derece güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Keşke yazmaktan sıkılmasaydınız zira ben okurken çok keyif aldım. Ancak ben e-sigara kullanımın için bit sebep ya da bahane belirtmedim. Her şeyde olduğu için tamamen keyif. “Nikotin bağımlısıyım” kelimesini çoğu kimse yanlış anlamış. Tabir nedeni ile benim hatam. Ben puro ve pipodan keyif alıyorum. Ancak bağlılığım pipo ya da puroya değil. Ben bana keyif verene bağlıyım. Bu çok daha net bir açıklama oldu sanırım. Yine de dediğim gibi keşke sıkılmasaydınız yazmaktan

 2. Turgay dedi ki:

  Çok başarılı bir makale olmuş elinize sağlık .

 3. Pipo'nun Pico'sunu arayan adam dedi ki:

  Merhaba

  Pipo ile ilgili araştırma yapıyor iken rastladım, forum kullanıyorsanız nickinizi merak ediyorum 🙂

  gördüğüm kadarı nispeten keyif amaçlı kullanım için pipo da e_sigara gibi teferruatlı,

  ayrıca üstteki yorumda yasal olursa çoluk çocuk herkes kullanır varsayımına katılmıyorum, e_sigara deneyen bir çoğu kısa sürede bırakıyor ve sigaraya/mamulleri ne dönüyor veya hiç içmiyor, yasal olsa yine çoğu insan bu teferruatlı şeyler ile uğraşmayı sevmiyor merak etmeyin 🙂

  Ne diyecektim hah, başlangıç için bir şeyler kestirdim gözüme ‘pipomarket’den asıl mevzu likit’lerde olduğu gibi zevkime uygun tütün bulabilme zorluğu ve sanırım buna tedarik zorluğu da eklenecek, şimdilik denemek ve haftasonları evde keyiflik düşünüyorum bakalım zaman ne gösterir, keyifiniz daim olsun diyorum

 4. Pipo'nun Pico'sunu arayan adam dedi ki:

  Takip ettim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.