About the author

Serkan Ozseyhan

1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 20010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Related Articles

3 Comments

 1. 1

  tamer

  PİPO ELEKTRONİK SİGARAYA KARŞI
  Sigara,sarma tütün,e-sigara son olarakta pipo kullanan biri olarak yazıyorum,
  yazım aromatik olmayan tütün kullanımı baz alınarak yazılmıştır,aromatik kullanacaksanız yazıyı okumanıza gerek yok zaten elinizde kimyasal bomba var.
  pipoyu azaltmak için e-sigara içtiğinizi belirtmişsiniz.
  Amaç tütün mamullerini tamamen bırakmak ise doğru yoldasınız yok eğer niyetiniz piponun yerine e sigara ile doldurmak ise diyecek söz bulamıyorum.
  neden pipo ?
  1.Pipo tütünü yüzyıllardır kullanılan ve insan üzerinde oluşturabileceği zararlar önceden kestirilebilen bir ürün fakat e sigaranın uzun süreli kullanımında ne gibi etkileri olacağına ilişkin bir öngörü yok.
  2.Pipo içmek için belli bir zaman ve ortam olması gerektiği için kendiliğinden sınırlanmaktadır fakat e-sigara için herhangi bir zaman ve mekana ihtiyaç yok ,(kapı önüne çık 3-5 fırt çek içeri gir) likit tüketiminin her geçen gün artması mümkün.
  3.Pipoda tütün nispeten direk ciğere alınmadığı için sadece sindirim sistemi tehtit altındadır.e-sigarada hem sindirim sistemi hemde ciğerler tehtit altındadır.
  4.Her ikisindede kullanılan propilen glikol insan sağlığına zararı yok fakat buharlaştırdığınız anda herşey değişiyor insan sağlığını tehtid edecek bileşikler ortaya çıkıyor pipo tütününde tütünün nemli kalması için az miktar eklenirken e-sigarada likitin %20-%50 si PG ve tamamı buharlaştırılarak ciğerlere gönderiliyor.
  5.pipo tütünü içeriği bellidir,(non aromatic için) ,e sigara içeriği premium likitlerde VG-PG bellidir fakat aroma kullanımı hakkında hiçbir bilgi yoktur bilinen aroma markaları %2-3 kullanım öngörürken Premium likitlerde aroma oranı kimi likitlerde %20 üzerine çıkmaktadır yani tam bir facia ne idüğü belirsiz bir sıvıyı buharlaştırp ciğerlere yolla,efektör vs onları saymıyorum.
  6.Pipo tütünü doğal bir ürün olduğu için alerji vb şeyler fazla görülmez fakat likitler sentetik olduğu için (VG hariç oda gerçekten vegetable gliserin ise) forumlara göz atarsanız sorun yaşamayan yok gibidir.yani insan denen müthiş makine alarm vermektedir bu sıvıda bana zarar verecek bir şeyler var diye.
  7.E-sigara serbest olsa yaş sınırı olmaksızın çoluk çocuğun rahatlıkla ve özenerek kullanabilecekleri bir ürün oysa pipo toplum algısı sebebiyle bırakın çocuk olmayı gençlerde bile yadırganabilir.
  8.pipo kapalı bir ortamda kullanılacaksa içmeyenler kokusundan rahatsız olacağı için pasif içicilik olmayacaktır,fakat e-sigara kokusu rahatsız etmeyeceği için pasif içici sayısı oldukça fazla olacaktır.
  9.Pipo tütünü için azmederseniz tarladan toplanmış tütün bularak hiçbir katkı maddesi olmadan ( PG dahil kurutma kardeşim sende,tütünü sürekli takip et) tüketebilirsiniz.
  e-sigara da bu sözkonusu değil çünkü aromanın kendisi sentetik zaten, doğal olarak yapmaya çalışanlar çıkacaktır internettte bir video görmüştüm hemde kimyager olan biri naneden aroma yapmaya çalışıyordu,kardeşim bu doğal olmuyor doğal yapayım dersen diacetil denen zehirli bir gaz açığa çıkıyor.

  sizi daha fazla sıkmayayım ben yazmaktan sıkıldım çünkü.
  devam etsem buraya daha onlarca madde yazılabilir.
  sağlıcakla kalın.

  Reply
  1. 1.1

   Serkan Ozseyhan

   Son derece güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Keşke yazmaktan sıkılmasaydınız zira ben okurken çok keyif aldım. Ancak ben e-sigara kullanımın için bit sebep ya da bahane belirtmedim. Her şeyde olduğu için tamamen keyif. “Nikotin bağımlısıyım” kelimesini çoğu kimse yanlış anlamış. Tabir nedeni ile benim hatam. Ben puro ve pipodan keyif alıyorum. Ancak bağlılığım pipo ya da puroya değil. Ben bana keyif verene bağlıyım. Bu çok daha net bir açıklama oldu sanırım. Yine de dediğim gibi keşke sıkılmasaydınız yazmaktan

   Reply
 2. 2

  Turgay

  Çok başarılı bir makale olmuş elinize sağlık .

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2010 Design By BDRM TASARIM