Estate (İkinci El) Pipo Alırken Dikkat

Estate pipo yazısı da nereden çıktı? Cihan Ayyıldız ile yaptığımız youtube’da Pipo Sohbetleri kanalında ve kendi sitemde de yayınladığım videoya  gelen bir iki yorum üzerine estate pipo hakkında biraz bir şeyler yazayım dedim. Ve işte başlıyoruz.

Estate Pipo Nedir?

Estate pipo yani ikinci el pipo, sahibinin pipo kullanmayı bırakması, başka bir pipo alması vs. gibi çeşitli sebepler yüzünden ortaya çıkan pipoya verilen isimdir. Estate pipolar kesinlikle çöp değildir. Ağızlığı kırık, çanak kırık, yanık vs. değildir. Bu tarz tamir işlemi gerektirecek pipolar çöp pipodur. (En azından benim gözümde) Estate pipo kültürü nasıl gelişmiştir. Hepimizin bildiği gibi Avrupada ki soylular kendilerine aldıkları pipoları önce uşaklarına verirlermiş. Onlarda 1-2 sene bu pipoları kullanıp tam tavına getirdikten sonra soylu efendilerine geri verip içmelerini sağlarlarmış. Yani pipoyu pişirip tam keyifli zamanında sahiplerine bırakırlarmış. İşte bu kullanım tarzı estate pipo kültürüne sebebiyet veren etkenlerden bir tanesi.

Estate Pipo Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle az çok bir temizleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. Yani az çok bir pipo içicisi olmanız işinizi kolaylaştırır. Ha bu demek değildir ki yeni başlayan arkadaşlarım estate pipo alamaz. Alırlar tabii ki ancak güvenilir bir kaynaktan almaları kendi faydalarınadır.

 • Alınacak Estate pipoyu elinize alabiliyorsanız iyice bir kontrol edin. Çatlak, kırık vs. gibi defo olmasın. Yok eğer internet ortamından alıyorsak ne kadar çok fotoğrafları incelerseniz o kadar iyi. Kırık, çatlak görmek için.
 • Pipoyu yine alabiliyorsak elimize (yeni pipolar içinde geçerli) çanak içini ve duman yolunu bir kontrol etmek fayladı olabilir. Duman yolu tıkalı ise açılır sorun değil. Estateler için çanak içinde yamuk olma ihtimali çok yüksek bu da sorun değil nasıl olsa temizliği yapılacak.
 • Fiyat kısmı en önemli kısımlarından birisi. Alacağınız piponun fiyatı piyasada nedir? Satıcı sizi kazıklıyor mu? Bunun araştırmasını internet üzerinde ki satış sitelerinden ve e-bay gibi yabancı kaynaklardan aratabilirsiniz. Örnek olarak. Oratalama bir Savinelli fiyatı piyasa da 50 – 100 TL iken Autograph Savinelli’ler 250 – 500 arasında bulunabilir. Ancak Dr.Plump gibi Şahin gibi markalar için bana göre maksimum fiyat 25-30 TL olmalı. Tabii ki serbest satış politikasıdır. Herkes kendi ürünü için farklı fiyat isteyebilir. Buna birşey demiyorum. Ancak pipoyu bilmeyen tanımayan satıcıları her gün açık arttırma sitelerinden takip ediyorum. Adam daha piponun adını doğru yazmamış 75 TL fiyat çekiyor. Hemde 2. ya da 3. klasmanda oynayan bir pipo için. Ha birde yurtdışı kaynaklardan ucuza alıp allayıp pullayıp 5 katına satan arkadaşlar var. Piponun p sinden bile anlamadığımızı iddia ediyorlar. İşte onlarda tatlı su tacirleri. Pek kanmamak gerek. Evet güzel pipolar olabiliyor ancak alıcıya geçirmeyin arkadaşlar.
 • Satıcının size pipo hakkında ne kadar bilgi verebildiği de önemlidir. “Ürün resimde ki gibidir.” tarzında bir açıklama size yeterli geliyorsa birşey diyemem tabii ki. Ancak piponun ölçülerini, malzemesini, kendi kullandığı bir pipo ise kullanım notlarını paylaşmalıdır bence. En azından ben böyle düşünüyorum.

Hayır bende satış yapıyorum şimdi bunu okuyanlar hep kendini şişiriyorsun diyebilirler. Ancak şu bir gerçek ki Tecrübe Yenilen Kazıkların Bileşkesidir.  O nedenle kendinize çok güvenmiyorsanız yukarıda ki maddeler önem kazandırıyor.

Dumanınız bol olsun.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

9 Comments

 1. kaan dedi ki:

  merhaba savinelli pipolar sizce nasıl pipoya yeni başlayacak kişi için uygunmudur

  • septhis dedi ki:

   Evet Savinelli pipolar uygundur. Yerli yapım pipolarımızdan çok daha uygundur hele ki aynı fiyatlara modelleri bulabilcekseniz Savinelli’de benim de tercihim Savinelli yönünde olur.

 2. günay özışık dedi ki:

  uzun süredir kullanmadığım 41 adet pipomu elden çıkarmayı düşünüyorum….ilgilenen olur mu?

 3. Taha dedi ki:

  Merhaba, pipo içmeye yeni başlamayı düşünüyorum. Savinelli’nin Türkiye distrübitorunun sayfasından almayı uygun gördüm. Ama yine de yanıt verebilirseniz, görüşünüzü dikkate alacağım. Ayrıca, boyasız ve cilasız satılan pipolar var, bıyasız-cilasız kullanmanın içime avantajı var mı? Teşekkürler

  • Serkan ÖZSEYHAN dedi ki:

   Merhaba Taha Bey. Güzel bir başlangıç olur Savinelli ile. Boyasız pipoların içime herhangi bir artısı veya eksisi yoktur bilinen. Aynı şekilde boyalarında öyle. Naturel ve ağacın hava alabileceği alkol bazlı boyalar ve cilalar kullanılır.

 4. yüksel dedi ki:

  elimde big-ben london style yaklaşık 50 yıllık boynuz saplı bir pipo var satmak istiyorum,yardımcı olurmuydunuz?
  teşekkürler.

 5. Tayfun dedi ki:

  Merhaba,bodrum da yeriniz nerede,işlerinizi ziyaret etmek isterim.. bende aynı bölgede oturuyorum..
  Tesekk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.