Kaç Tane Pipom Olmalı

“Ben pipoya yeni başlıyorum kaç tane pipom olmalı abi?”  Hiç sormadığını ya da bu soruya maruz kalmadınız mı? Hadi canım hiç inandırıcı değil. Aslında yanıtlaması da bir o kadar güç bir soru bu. Ancak soruyu yanıtlamadan pipo sayınızı belirlemek için size bir kaç soru sorabilirim. Sizde vereceğiniz yanıtlara göre kendi kendinize kaç pipo olmalı sorunuza yanıt verebilirsiniz.

Ne sıklıkta pipo kullanıyorsunuz? Ne tip tütünler kullanmaktan hoşlanıyorsunuz? Nemli tütünlerden mi hoşlanıyorsunuz? İçiminiz nemli mi yoksa kuru bir şekilde mi? Sürekli aynı tütünleri mi kullanıyorsunuz?

Genellikle her iki içim arasında bildiğiniz gibi en az 2-3 saat dinlenme zamanı bırakmalıyız. Piponun kuruması, soğuması ve serin bir içim sağlaması için gerekli zamanı tanımamız gerek.  Eğer bu dinlenme için gerekli süre içerisinde bir daha pipo kullanacaksanız başka bir pipoya daha ihtiyacınız var demektir.

Eğer farklı tütün türleri kullanıyorsanız tatların birbirine karışmaması için, aromaların ve lezzetin yani kısaca adam gibi keyif alabilmek için kullandığınız tütün türlerine göre pipolarınız olması gerekir. Yani aromatikler için bir tane, latakyalı tütünler için bir tane vs. gibi Bunu neden yapıyoruz sorusuna hemen açıklık getireyim. Briar her ne kadar sık ve yoğun bir yapısı olsa da aynı zamanda gözeneklidir de. Tütün içinde ki aromaların, reçinelerin bu gözeneklerde birikmesinden dolayı farklı tipte ki tütün kullanımlarından dolayı tütün tadı üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Birçok insan yedi günlük rotasyon tavsiyesinde bulunur yani her güne bir pipo. Evet bu çok mantıklı ve kullanışlıdır eğer günde bir dolum yapıyorsanız tabi. Birden fazla dolum yapacaksanız ve sıklıkla yapacaksanız biraz daha piponuzun olmasında fayda var.

En sonunda pipo içerken başka pipo kullanıcıları ile tanışmak, pipo miktarı arttırmak dükkan ziyaretleri pipo modelleri fuarlar vesaireler derken bir de bakmışsınız ki hatırı sayılır bir koleksiyona sahip olmuşsunuz.

Bu iş bütçe ile alakalı dediğinizi duyar gibiyim. Para yok nasıl arttırayım. Evet haklısınız her şey çok pahalı alternatif yok. Bir çok ürüne ulaşmak çok zor. Ve sonuç yine pahalı, pahalı, pahalı…Para yok kısmında tamam yok ama ne için yok diye karşı bir argüman sunabilirim. Adete mi para yok yoksa kaliteli adet arttırımına mı para yok? Sanırım Kalite yükseltme kısımında maddi sıkıntılar yaşanabilir ülkemizde. Bu da tütünü doldurmayı, söndürmeden içmeyi öğrenmek gibi sabırla ve zamanla olacak bir iş. Kimse moralini bozmasın.

pahaliNe derler bilirsiniz bizim topraklarda. Üste çıktım diye sevinme, alta düştüm diye yerinme. Yarın ne olacağı kimse için belli değil o yüzden iyi pipom kaliteli ve pahalı pipom yok diye hiç üzülmeyin. Siz bu işe gönülden başladıktan sonra her şey zamanla olacaktır.

(Bu arada fotoğrafta ki pipo James UPSHALL’ın olup şu anda ki ebay satış fiyatı 11.962,50$’dır 😀 )

Keyfiniz ve Dumanınız bol olsun.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.