Merhaba Sevgili Dostlar;

Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz gibi yolum Eskişehir’den geçti. Bu ziyaretim sırasında daha önce Facebook üzerinden tanıştığım ancak yüz yüze görüşemediğim Lületaşı Ustası Muhsin ERDOĞAN ile tanışma fırsatı yakaladım.

muhsin-erdogan01Kendisi son derece candan, misafirperver birisi. Kendisi ile madene inme, atölyesini ziyaret etme ve tabii ki başını şişirme fırsatı yakaladım. Çok güzel bir video çalışmasına bile birlikte imza attık. Tabii sevgili dostum Emre’yi de bu fırsatı yarattığı için unutmamak gerek.

Muhsin ağabey ile ufak atölyesinin sıcak ortamında oturduk. Kendisini lületaşı pipo yaparken izleme fırsatı yakalım. Ve doğal olarak yaptığı işlerine yakından göz atabilme fırsatı yakaladım. Arkadaş düz lületaşı pipo bu kadar mı düz olabilir. Bir freehand briar pipo dışında lületaşında bu kadar mı güzel durur. İnanın şaşırdım.

Bükemediğin bileği öpeceksin arkadaş işte. Değişik boyama teknikleri ile boyamalar, boya üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar ile değişik desenler. Yok düz boyama yok çilli boyama… Cila desen hiç sorma arkadaş hepsi sanki seramik fabrikasında kalıptan çıkmış gibi. Cam gibi parlıyor.

Ancak tabii ki bir pipo kullanıcısı olarak en çok neye dikkat ederim ben. Ki bir çok defa bu konuda söylenmiş olsamda, önüme gelen usta ile bu işi tartışmış olan ben ilk olarak ağızlıklara el attım. sistem03Hemen elime gelen ilk pipoya göz attım o da ne? Delrin tenon yok, vida yok, dolayısı ile takarken sökerken aman vidası gevşeyecek yok ters taktım düşecek davası yok. Ne var peki? Teflon geçmeli sistem var. Bildiğin briar sistemi. Vay dedim arkadaş peki ağızlık malzemesi ne? Bildiğin akrilik. Bu sefer söylenemeden pes ettiğimi kabul ettim.

Bu değişiklikleri uyguladığı ve bize kaliteli bir lületaşı işçiliği sunduğu için Muhsin Ustama ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendisinin yaptığı işleri sitesinden görebilirsiniz. www.bymuhsinpipe.com adresinde birbirinden güzel pipoları görebileceksiniz.

Lületaşı Ustası elinden Lületaşı Pipo nasıl çıkar onu da izlemek isterseniz işte videosu burada arkadaşlar.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.