omer-parlarÖmer Parlar ağabeyimiz, üstadımızı ne çok fazla tanıyorum ne de ardından sessiz sedasız kalabilecek kadar uzağım. Bildiğim kadarıyla 1969 yılından beri pipoya gönül vermiş birisidir. Hemşehrimdir Ankara’lıdır. İzmir’lidir, Fethiye’lidir. TCMB emeklisi olduğunu biliyorum. Yazın bazen kaçamak yaparak Fethiye’ye gider.

Özel yaşantısı hakkında en ufak bir bilgim olmasa dahi Türk Pipo Camiası için çok önemli bir figürdür kendisi.

Hani bazı kişilerin hep sizinle olacağını hiç kaybolmayacaklarını düşünürsünüz ya. Hatta hiç ummadığınız kişilerin acı haberleri karşısında düştüğünüz şaşkınlığa bir kere daha kendi kendinize şaşırırsınız ya işte bugün bana öyle oldu.

21 Mayıs günü elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Aldığım bilgiye göre aracına çarpan bir kamyon aracın komple sol tarafını ezdiği için ne yazık ki o anda hayatını yitirmiştir.

Yaptığı yorumlar, tütün incelemeleri ile herkesin gönlünde taht kurmuştur. Ne yalan bazen okumak zor gelebilir kalemi kuvvetlidir. Uzun uzadıya yakar. Biz yeni yetmelerin anlayamayacağı bir göz ile bakar pipoya.

Pipo onun hayatıdır desek belki de yanlış dememiş oluruz. Pipo dolumunu anlatış şekli bile insanı kendisinden alabilir. Pipo içimi onun için bir riitüeldir.  Pipoyu doldurma aşamasından, yakmaya, yaktıktan sonra bitimine kadar geçen zaman sanki onun dilinden dinleyince hiç bitmeyecek olan bir masaldır.

Nev-i şahsına münhasır bir yaklaşımı vardır hem pipoya hem tütüne. Pipoları onun için birer dost birer yoldaştır. Hiçbirisi bir meta değildir. Hepsi bir karakter kazanmıştır elinde.

Önemli derecede tütün stoku vardır. Hiç açmadığı 30 yıllık tütünleri ne yazık ki bir daha hiç açılmayacak.

Biz yeni yetmeler son çeyrekte tanıma fırsatına eriştik seni ancak bizden sonra gelenler seni hiç tanımamazlık etmesinler diye itina ile yazdığın yazıları derlemek doğru diye düşündüm. Üzgünüm senden izin almıyorum ya da yazılarını yazdığın mecraların sahiplerinden. Ancak sanıyorum ki kimse gücenmeyecek Ömer Ağabey.

Fethiye’de seni ziyaret edip hiç üzerine konuştuğumuz plumpcake’i içemeyeceğiz belki ama ben her içişimde aklımda sen olacaksın.

Seni yazdıklarınla hatırlamak, yeni arkadaşlarımıza ve pipo dünyasına yeni katılanlara verdiğin tavsiyeleri en azından artık izninle bu çatı altında sunmaya devam edeceğim.

Hep derdin yazılarının sonunda “Keyifli İçimler” diye, belli bir süre keyif almak zor olacak ağabey.

Mekanın cennet olsun.

Serkan Özseyhan

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.