Pipoculuk önce kültür sonra disiplin ve en son ritüel

omer-parlarÖmer Parlar’ın yorumlarından bir derleme sunmak istedim. Türkiye Pipo Kulübü Forum Sitesinde ki bazı başlıklara yaptığı yorumları tek bir çatı altında toplamak istedim. Konuların başlıkları altında çok farklı konuşmalar geçtiğinden bende dallandırıp budaklandırmak istemediğim için cevap niteliği taşıyan değil daha çok konu üzerine yoğunlaşmış yazılarını aldım. arzu edenler her zaman için forum sitesinden konuşmaları okuyabilirler. Pipoculuk önce kültür sonra disiplin ve en son ritüel imzası ile sitede tüm yazdıklarına da buradan ulaşabilirler.

Tekel Türkiye`de pipo kullanıcısını yok saymakta…

 • 1969 senesinde Yayladağ kullanarak pipo içmeye başladım. 4 TL vererek yuvarlak teneke kutular içinde
  alırdık. Kutusunu hâlâ saklarım. İyi tütündü, ancak daha sonra piyasadan kalktı. Türk pipo Tütünü içmeye başladık. İnatla çok uzun yıllar yabancı değil bunu kullandım. Geçen yıl İzmir’de Türk Pipo Tütünü bulmakta zorlandım. Kâr marjı düşük olduğu için bayiler satmak istemiyormuş.
  Ekim 14, 2007, 15:41:54 »
 • Sayın Zoko,
  Çok şanşlısınız. Türk Pipo Tütünü bulup içtim dediğiniz zaman içim gitti, eski bir dostumla yıllar sonra karşılaşmış gibi oldum. Herkesin  keyifli zamanlarında içmek için sakladığı bazı tütünler vardır. Ben de bunu saklarım. Belli başlı tütünler dışında tütün yerine içtiğimiz  ne olduğu belirsiz nesnelerin yanında insana tütün ile karşılaşmanın keyfini verir.
  Sevgilerimle.
  Ocak 24, 2008, 21:14:17 »

Harmanlama

 • Tütün harmanlamak incelik ve uzmanlık isteyen bir konudur. Piyasadaki hazır paketlenmiş tütünler yılların deneyim ve bilgisiyle hazırlanmıştır. Benim düşünceme  göre bunları birbirleriyle karıştırmak değil orjinal halleriyle  içerek sonradan bir veya  ikisini içmeye karar vermek daha doğru olur. Fakat  illaki harman deniliyorsa kaçak tabir edilen  ama pipoluk olarak kaba kıyıma tabi tutulmuş  tütünlerden kilo hesabıyla
  alıp bunları beğenimize  göre hazır tütünlerle karıştırabilir, şarap vb. gibi müskirat ile yıkayıp nemlendirebilir, terbiye edebiliriz. Fakat unutulmamalı ki bütün bu işler deneyim ve dikkat ister çünkü sonunda tütünleri heder etme riski de vardır. Kambiyo rejiminin uygulandığı , ithalatın çok kısıtlı olduğu ve  dolayısıyla yabancı tütün bulmakta zorlandığımız geçmiş yıllarda bunu yapıyorduk. Ama bu gün pek önermem.
  Selamlar.
  « Son Düzenleme: Ekim 14, 2007, 19:29:48 Gönderen: ömerparlar »

Pipoya Nasıl Başladınız

 • 1969 yılında merakla başladım. Rahmetli babamın nasılsa  kalmış bir piposu vardı. O gün bu gün, yıl 2007
  varın siz hesap edin  kaç yıl olmuş pipoyla dostluğumuz. Ha birde, hiç sigara içmedim.  Çok çeşitli tütünler,
  harmanlar kullandım ama inatla Türk Pipo Tütünü’ne devam ettim. Şimdi artık onu bulmak zorlaştı, yabancı
  tütünler ise sebil.
  Ekim 14, 2007, 18:55:22 »

Bir Bilenden Tüyolar

 • Değerli dostlar,
  Benim de sizlere sap kısmı temizliği için naçizane aynı zamanda pratik bir önerim
  var : Bildiğimiz arap sabununu ılık su içinde eritip sapları bir gece içinde bekletirseniz
  bütün katran çözülür, daha sonra pamuklu fitil ile kurulamak lazım.
  Selamlar.
  Ekim 29, 2007, 18:53:04

Çikolatalı Tütün Hakkında

 • Sayın Cebeli,
  Konuyu takdirlerinize bırakarak birkaç kelime söylemek istiyorum:  Amaç tütün içmektir yoksa çikolata yemek değil. Pipo içmenin tabiri caiz ise raconunda, yoğun aromalı tütünler kullanarak seyyar pastahane dükkanı gibi gezmek değil,  iyi bir tütünün lezzet ve kokusunu duymak vardır. Eminim bu farkı Dunhill ve benzeri gibi markalı tütünler ile tanışınca (belki denediniz bilemiyorum) fark edeceksiniz.
  Sürçü lisan ettik ise affola, saygı ve selamlar
  Kasım 19, 2007, 00:22:05

Şahin Pipo

 • Değerli dostlar,
  Bu forumlarda yazmış olduğunuz değerli deneyim ve görüşlerinize saygı duyuyor ve katılıyorum. Ancak müsaadenizle bir konuya dikkat çekmek istiyorum: Marka takıntılı olmayalım. Elbetteki altın her yerde altındır, iyi pipoda aynen öyle. Ama pipo içmek gönül işidir. Adamın piposu,  tabirimi af buyurun, metresi gibidir. Markalı veya markasız ya da falanca marka size keyif veriyorsa ondan iyisi yoktur. İyi bakılmış, yıllarını size vermiş, yıllanmış,  gerçek briar bir pipo (burada pipo içmekten bahsediyorum yoksa odun içmekten değil) dan iyisi yoktur. Yoksa pipo içmeyi belirli markalara takılarak yeni başlayanlara sunarsak bu işi bir zengin işi, veya snob alışkanlığı gibi göstermiş oluruz. Keyif almasını bilen için Boğaz’da bir restoranda istakoz yemek de, deniz kıyısında peynir ekmek yemek de birdir. Yeterki aynı zamanda, var olan ile iktifa etmelim daha iyisini dileyelim.
  Selam ve saygılarımla.
  Kasım 20, 2007, 21:36:34

Filtre Takmamışım !

 • Yanlış anlaşılmasın: 39 yıldır pipo içiyorum, 39 yıldır filtre kullanmıyorum. Bu bir tercih meselesidir!.Usta olmayı (!), deneyimi (!), falan hepsini bir yana bırakalım. Gönül o dumanı ister, gerisi bahane.
  Selamlar, saygılar.
  Ocak 02, 2008, 16:48:59

İlginç Pipo Tasarımları

 • Arkadaşlar,
  Pipo, PİPO GİBİ OLMALIDIR. Takdir ve tercih gene sizlerin. Sonuna kadar saygı duyarız. Bununla beraber, belki sizlerde rastlamışınızdır; orjinal el yapımı pipolar üreten bir pipo yapımcısının web adresini burada vermek istiyorum:  www.downiepipes.com
  Ürettiği pipoların orjinal ama kesinlikle estetik görünümü yanında, ”handmade” bir piponun nasıl meydana geldiğini üretim aşamaları bakımından çok güzel anlatıyor.Bence incelemekte yarar var.
  Saygılarımla.
  Ocak 07, 2008, 00:15:23

Özür Borcu

 • Sayın Türkiye Pipo Kulubü Üyeleri,Belki yaşımın sizlerden birkaç yaş büyük olmasının verdiği cesaretle ve bunu  ilk  defa  FORUM sayfalarında ileri sürerek, aynı zamanda sayın Kulüp Üyelerinin müsaadeleriyle birlikte hepsinin hoşgörülerine sığınarak var olan tartışma hakkında son nokta olarak bir kaç kelime söylemek istiyorum.
  Türkiye Pipo Kulubü siyasi amaçlı bir oluşum değildir. Zaten siyasetin yeri de burası değildir.
  Ancak Türkiye Pipo Kulubü’nün sayın üyeleri sadece bazı alışkanlık ve müptelaları olan, zevk ve keyif düşkünü insanlar topluluğu da  hiç değildir. Böyle bir yargı bu insanlara yapılabilecek en büyük haksızlık ve bundan öteye aşağılamadır.
  Şuna inanıyorum ki; hangi siyasi düşünce ve inanca sahip olurlarsa olsun, buradaki saygın insanların tümü yurtsever, demokrat, laik, ilerici, yenilik ve aydınlıktan yana olan insanlardır. Zaten yaşam biçimleri de bunun en sağlam kanıtıdır.Saygılarımla.
  Mart 21, 2008, 21:34:30

Günde Kaç Dolum Pipo İçiyoruz.

 • Değerli arkadaşlar,Pipoyu iş hayatım boyunca çalışırken hiç içmedim. Onun için akşamları eve dönmeyi dört gözle beklerdim. Geceleri bir veya iki dolum yapardım.  Hafta sonları ise  sabah kahvaltısı sonrası ve akşam üstü keyif saatlerimde ilave doldurum yapardım.Emekli olduktan sonra kendime, daha doğrusu pipoya ayıracak daha geniş zamanım olunca sabah kahvaltısı sonrası ve akşam üstü keyiflerim alışkanlık haline geldi. Akşam yemeklerinden sonra pipo içmek ise hiç vaz geçemediğim alışkanlığım. Ama hiçbir zaman ölçüyü kaçırmadan.

  Buraya kadar anlattıklarım işin hikaye kısmı. Gelelim meselenin özüne: Yemek masasında, az da alsam akşam yemeklerine bir miktar alkol almadan  oturduğum çok nadirdir, asla pipo içmem. Bana göre yakışmaz, pipoya haksızlık etmiş olurum. Eğer yemek ve muhabbet çok keyifli ise bir adet puro yakarım.

  Pipoculuk tamam da, ben kendimi özünde ”tütün”  müptelası olarak görürüm. Pipo araç,  tütün amaç, alınan keyif ise sonuçtur. Sigarayı ise hayatım boyunca hiç içmedim diyebilirim. Ama çok özel zamanlarda nargile içtiğim de vakidir. Tercihim gerçek  tömbekiden sarılmış kahvehane işi nargiledir. Yoksa öyle capucinolu, limonlu ve benzeri gibi bir türlü ne olduğunu çözemediklerim değil. Evde nargilem olduğu halde tömbeki hazırlayamadığım için içmiyorum.

  Bütün bunların dışında çok acil durum ve yerlerde, tabiri caiz ise, nefsimi köreltmek için bir adet Captain Black Little  Cigars içerim. İlk başta sigara gibi gözükür ama içi kırpıntı puro tütününden yapıldığı için farklıdır. Ancak kahverengi paketlerde çikolata tat ve aromalı olanlarını  önermem, bayanlar için hazırlanmıştır. Beyaz paketler sade ve içimi rahattır.

  Saygılar.
  Mart 15, 2008, 16:12:35

Ve inanın ki daha bunun gibi çok fazla var. Ne amacım ustayı övmek (ki kendisi de hoşnut olmazdı bu durumdan) ne de sizlerin canını uzun uzadıya sıkmak. Gerekli linkleri yukarıda verdim zaten. Amacımız Ömer ağabeyimizin bir parça pipoya ve hayata bakış açısını sizlere anlatabilmek ve tanıtabilmek. Vakit buldukça daha uzun ve faydalı olacağını düşündüğüm yazılarını bulup gün ışığına çıkarmak daha faydalı olacaktır. Tütün yorumlarını paylaşmak bazı pratik ip uçları vermek daha faydalı olacaktır. Şimdilik bu ufak ama leziz yazıları ile sizleri başbaşa bırakıyorum. Tabii ki daha sonra devam etmek suretiyle.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.