Pipoda ağızlık aslında bir grupta bas gitar çalan adamın durumuna benziyor. Farkında olmadan pipoya güzellik katan aslında pipoyu satın almanıza büyük etken olan ancak adı hiç anılmayan ya da ilk tartışma konusu olmayan şey. Şey diyorum ama asıl adı ağızlık. Hadi biraz inceleyelim bakalım çokta gizli olmayan kahramanı.

Ağızlıklar :

Tapered (Konik):

Konik ağızlıklar en çok seçilen ve kullanılan ağızlıklardır. Tüm pipo yapımcıları ve kullanıcılar genel olarak bu ağızlığı sever. Çünkü gelenekseldir, yapımı kolaydır, ve geniş bir duman yoluna sahiptir. Konik yapısı tenonu ağızlığın shank içerisinde kolayca ve güvenli bir şekilde tutmasını sağlar. Kısa ya da uzun farketmez. Canadian’dan tutun churcwarde’a kadar kullanılabilir.

Saddle (Eyer) :

Eyer Tipi Ağızlıklar daha ince yapısı nedeni ile daha rahat bir tutuş ve konfor sağlamak için üretilmiştir.
Gövdenin shank ile birleşimi daha kalın başlar ve daha sonra bir bant gibi uca doğru gelir. Yine konik ağızlıklarda olduğu gibi hemen her türlü modele uygulanabilir.

Combination (Kombine) :

Adından da anlaşılacağı gibi hem konik hem de eyer tipi ağızlıkların birleşiminden meydana gelir. Bir çok büyük pipo üretici fabrika tarafından kullanılmaz. Ancak bazı modellerde ya da fabrikasyon olmayan bitimlerde görülebilir. Bunun en büyük örnekleri Savinelli firmasının Autograph serisinde rastlanabilir. -ki bu seri fabrikasyon olmadığı için pahalıdır. Eyer tipinden farklı olarak alt ya da üst taraf konik ağızlık biçimindedir. Ne kadar konik ya da ne kadar eyer tipi olmalı sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Tamamen iş yapan ustaya göre değişir.

Army/Military (Ordu Tipi) :

Neden bu adı aldığına dair bir bilgim yok ancak pipo kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen hatta özellikle bu ağızlık olduğu için koleksiyona koyulan pipolar biliyorum.

Bu tipin en büyün özelliği shank kısımında ki bir metal parça içine (genellikle 925 ayar gümüş) girerek oturmasıdır. Yapısında ki en büyük fark tenon olmamasıdır. Şekil olarak yapısı konik yapıya benzese de daha çok serbest biçimli bir konik yapısı vardır diyebiliriz. Bu modelin en büyük uygulayıcı markası ise Peterson’dur.

Aynı zamanda ağızlıklar genel şekillerine göre değişiklikler gösterirler. Yuvarlak, oval, kare ve elmas şeklinde olabilirler. Örnekleri ise yuvarlaklar billard tarzı, oval ağızlıklar canadian, kare ağızlıklar yine billard ve elmas ağızlıklar ise bulldog kesimli pipolardır diyebiliriz.

stem1

Bu kadar değil tabii son bir konumuz kaldı o da dudak tarafı. Yani dişlerimiz ile sıkıştırdığımız yerlerde kendi içinde değişiklik göstermektedir. Onu da kısaca bir görsel üzerinde göstermek gerekir.

bits

Bir yazının daha sonuna geldik . biliyorum bazı terimler İngilizceden, Türkçeye çevirirken komik oluyor ama olsun bakalım. Bundan sonra sanırım piponun anatomisi hakkında bir yazı gelecek. Rim nedir, mortise nedir, tenon nedir hepsini anlatıp görseller üzerinde anlatacağım. Eğitimin sonu yok.

Sağlıcakla kalın dumanınız hiç sönmesin.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.