Pipo Bakımı ve Temizliği

Pipo bakımı pipo kullanıcılarının aslında belki de en çok titizlendikleri noktaların başında yer alır. Alınan bir pipoyu ilk günkü formuna yakın tutmak temiz ve düzgün bir içim kalitesi yakalayabilmek, tütün tadını doğru düzgün alabilmek için düzgün bir temizliğin ve bakımın yapılması şart.

Pipo bakımı ve temizliğini bir kaç şekilde inceleyebiliriz.

 • Her İçimden Sonra Yapılan Rutin Temizlik.
 • Uzun Süre Sonra Yapılan Temizlik
 • 2.El Pipo alımlarında veya restorasyon amaçlı olarak.

Her durumda temizlik kendi içinde bazı farklılıklar gösterir. Kullanacağınız farklı ve değişik malzemeler çok farklı sonuçlara sebebiyet verebilir. Burada anlattığımız tüm yöntemler için piyasada özel olarak hazırlanmış solüsyonlar ve kremler satılmaktadır. Anlatılan tüm yöntemler evde basit malzemeler ile aynı sonuçları elde edebileceğiniz yöntemlerdir. Bu yöntemleri uygularken oluşabilecek herhangi bir ters sonuçtan kesinlikle mes’ul değilim haberiniz olsun. Tamamen yaptığınız işlemler sizlerin sorumluluğundadır.

Pipoda zamanla meydana gelebilecek ciddi hasarların giderilmesi için pipo ustalarına baş vurmak gereklidir. Bilinçsizce yapılacak hasar tamiratı daha büyük hasarlara yol açabilir. Pipo, kolonya, alkol ve sıcak su ile temizlenmemeli; direkt güneş ve spot ışınlarından uzak tutulmalıdır.

1. Rutin Temizlik :

Pipo her içimden sonra dinlenme aşamasına bırakılmadan önce temizlenmelidir. Bu temizliği pipo temizleme çubukları ile yapmamız yeterlidir. Her içimden sonra piponuzu temizlemeye başlamadan önce içimden sonra mutlaka soğumasını bekleyiniz.
Sıcak pipodan ağızlık çıktığında tenon kısmı soğurken genişler. Bu genleşmeden dolayı tekrar takarken tenon kırılabilir. Kaliteye bağlı olarak az da olsa pipoda çatlama olabilir. Isı farkı nedeni ile. Basit olarak öncelikle ağızlık kısmını, çanaktan ayırıyoruz.

İçinde ki filtreyi çıkartıyoruz. Filtreyi bekletmek filtrenin emdiği nem nedeni ile şişmesine sebebiyet verebilir o nedenle filtre kullananlar içinde unutmasınlar.

Ağızlık kısmına temizleme çubuğumuzu ince kısmı ile geniş yerinden girip ağzımıza aldığımız ince yerinden çıkartıyoruz. Bu işlemi temizlik çubuğu temiz çıkana kadar tekrarlamak gerekir.

Çubuğumuzun kalın olan kısmı ile çanak içine doğru aynı hareketi  yapıp temizliyoruz. Bu şekilde yapılan temizlik rutin bir temizlik işlemidir. Her içim sonrasında yapmak gerekir. Eğer bir dolap ya da çekmecede saklıyorsak piponun kötü koku salmasınıda bir parça engeller.

Ağaç kısmı parlaklığını yitirdi ise badem yağı ile bir pamuğa damlatarak inceden patlatılabilir.(En doğal parlatma yöntemi her ne kadar garip gelse de burun üstünden çıkan yağ ile olur) Ağızlık kısmı ebonit ise bu parlatma işlemini zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Bu işlemler içinde hem briar hem de ebonit parlatıcıları piyasada satılmaktadır. Badem yağı ve zeytinyağını tavsiye ediyor musun? Duruma göre değişir ancak çabuk ulaşmak namına ve hızlı bir yol olarak kullanılabilir. Yoksa parlatmak için gerekli olan özel polisaj malzemelerini kullanmak daha verimli olacaktır.

2. Uzun Süre Sonra Yapılan Temizlik :

Bu temizliğin amacı ise; pipomuzun 3-6 ay içinde ki kullanımına göre fazla oluşan cake tabakasının temizlenmesi, ağızlıkta oluşan katranın ağızlık yolundan arındırılmasıdır. Bu bakımlar yapılmazsa duman yolu tıkanabilir. Tütünden alacağınız tat bozulur, ağızlıkta katran, is tadı ve birikmiş partiküllerin ağza gelmesine sebep olur. İleride onarılması daha zor durumlara yol açabilir. Yapılması gerekenler ise. Çanak (tütün haznesi) içinde biriken fazla cake tabakasının kazıyarak makul bir düzeye getirilmesi. Cake tabakası uygun bir seviyeye geldikten sonra temizleme spreyi ile ağaç kısım temizlenebilir.

Ağızlık temizliğini ise saf alkol ve su karışımına batırılmış bir temizleme çubuğu ile ağızlık içinde ki duman yolunu temizlemekle yapabiliriz. Burada yapacağımız işlem rutin temizlikte ki hareket ile aynıdır. Tek fark temizleme çubuğumuzun saf alkole batırılmış olmasıdır. Ağızlık temizliğinde de özel hazırlanmış temizleme spreyi ile temizliki yapılabilir.

3. Restorasyon Amaçlı Temizlik :

Restorasyon amaçlı temizlik unutulmamalıdır ki bilinçli kullanıcılar tarafından yapılması gerekir. Herkesin yapması gereken ya da yapabileceği bir işlem değildir. Bu temizliğin amacı ise alınan 2.el pipoların bir önceki aromaları, kokuları, çıkmamış veya çanak içinde birikip katmanlaşmış tabakanın kazınması veya kozmetiğinin düzeltilmesi amacını taşır. Doğal olarak her gün pipomuza uygulayabileceğimiz bir temizlik türü değildir.

Bu temizliği genel anlamda 3 ana başlık altında toplayabiliriz;

 • Kötü Aroma ve Kokuların Giderilmesi
 • Çanak İçinde ki Birikmiş Kömür(Karbon – Cake) Tabakası Temizliği
 • Kozmetik Temizliği

Kötü Aroma ve Kokuların Giderilmesi :

spreyBu iş için üretilmiş olan özel spreylerin yanı sıra evde hazırlayabileceğiniz bir yol daha var. Savinelli’nin bu iş için ürettiği bu spreyi ağızlık içi temizliğinde de kullanabilirsiniz. Evde hazırlığını anlattığımız bu yol biraz meşakkatli, ucuz ve riskli bir yoldur. Bütün bunların yanında yapımı ve sonucunu almak keyiflidir. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız buyurun… Gerçi burada videosu var. 

Pipo çanağınızın haznesi ağız kısmından 1 mm kalıncaya kadar tuz ile doldurun. Baca kısmını da tuz ile doldurun.

Ayrı bir kapta saf alkol ve suyu karıştırın. 1 ölçek alkole ½ ölçek su ile inceltin. Saf alkol bulamazsanız ispirto bu işi görecektir. Olmadı saf votkada olabilir ama içmek varken neden temizliğe kullanalım ki. 😉 Bu sefer oranı bire bir kullanın. Sakın ola ki saf alkol veya ispirto kullanmayın. Bu riskli bir iştir. Kozmetikte ki boyayı sökebileceği gibi pipo içine de zarar verebilir.

 

Tuzla dolu olan pipomuzun içine bir damlalık yardımı ile hazırladığımız alkol-su karışımını yavaş yavaş damlatın. Bıraktığımız boşluk sıvı karışımla dolacak kadar doldurun ve 24 saat boyunca bekletin.

Bekleme süresi sonunda içinde ki tuzu iyice temizleyin.

Çanak İçinde ki Birikmiş Kömür(Karbon) Tabakası Temizliği :

reamerPipo haznesi içimlerden sonra rutin olarak temizlenmez ise zaman içerisinde (bu kısa bir zaman değildir aylar-yıllar sürer) Çok kalın artık neredeyse haznenin tütün almasını engelleyecek şekilde bir tabaka oluşur. Piponun ve tütün keyfinin alınması için gerekli olan 1-2mm’lik cake tabakası birike birike artık ızdırap verir bir duruma gelir. Uygun aletler ile bu kömürleşmiş karbon tabakasını temizlememiz gerek.

Çok çeşitli şekillerde ve fiyatlarda kazıma aletleri (reamer) bulunur. Bu temizleme sırasında piponun ağacına zarar vermekten kaçınılmalı. Ağacı kazırsak pipo yeniden düzgün olarak cake tabakası oluşumuna ihtiyaç duyar.

Eğer düzgün bir cake tabakası oluşmazsa pipo yanmaya meyilli olabilir. Aşırı cake tabakası oluşmuş bir piponun haznesi küçülür. İçimde sürekli olarak bir katran, is tadı gelebileceği gibi bazı ufak partiküller de ağzımıza ulaşabilir. Bu da içim zevkini yok kaybettirecektir. Bu işlemi uygun olacak zımparlar il de gerçekleştirebilirsiniz. Pipo Kaşığı vasıtasıyla kalın tabakayı kazıdıktan sonra uygun zımpara kağıdı ile zımparalayarak cake tabakası istenilen kalınlığa getirilebilir.

Kozmetik Temizliği :

İşte benim en çok hoşuma giden olay bu. Boya değiştirmek cila atmak vs.

Çanak Kısmı İçin : Kozmetik temizliği ise daha çok smooth dediğimiz türde ki pipolar içindir. Boya çatlamaları, cila yenileme, darp izleri, ağız yanıkları gibi biraz daha ağır durumlarda uygulanır. Eğer eliniz ağaç işlerine yatkın değilse piponuz zarar görebilir. Kullanılan malzemeler genellikle zımpara ve carnuba wax adı verilen pipo için özel üretilmiş bir ciladır. Bu cilayı yurtdışında ki online alışveriş sitelerinden temiz edebilirsiniz. Cila için başka malzeme kullanmayınız!!! Çeşitli ölçülerde su zımparası almamız gerekir. 220, 300, 400, 600, 800 ve en kötü 1200 numara kullanmamız gerekir. Duruma uygun zımpara ile işe başlayıp daha sonra sırası ile (ki genelde 240 ya da 320 başlamak için iyidir) diğer numarada ki zımparaları kullanarak hem daha pürüzsüz bir satıh elde edebiliriz. Marka damgaları üzerindeki boyayı çıkartırken mutlaka 600 numara ve üstü numaralarda ki zımparaları kullanmamız gerekir. Hem marka damgasına zarar vermemek hem de boyayı sökmek için sabırla ve narince zımparalamamız gerekir. Zımpara işlemi bittikten sonra boya değişimi yapacaksanız sevdiğiniz renkteki alkol bazlı toz boyayı kullanabilirsiniz. Boyama yapmadan önce ya bir ağaçta uygulayın ne oluyor kontrol edin. Ya da internet üzerinden pipo yapım videolarına bakın illaki boyama ile ilgili bir yazı yazar mıyım video çeker miyim inanın bilmiyorum. Siz konuyu iyice araştırın ki sonra sıkıntı yaşanmasın. Carnuba wax ile cilalamamız gerekmektedir. Bu işlem için ufak bir dremel tarzı alete veya polisaj makinesina hiç olmadı matkap ucuna takacağınız bir polisaj diskine ihtiyacınız olacak. Polisaj diskleri de çeşit çeşit o nedenle sert diskler değil yumuşak disklere ihtiyacımız var. Cilamız sert bir mum gibi olduğundan ağaç kısımlar üzerinde ki parlatma işlemini hızlı dönen bir alet ile yapmak gerekir. Ancak devir ayarlı bir makine ile çalışın çok yüksek devirlerde ağızlık ve ağacın deforme olma ve yanma riskleri var unutmayın

temizlik-setiAğızlık (Sap) Kısmı İçin : Akrilik ağızlıklar için yapılması gereken hiçbir şey yoktur. Çok çizilirse 800 – 2000 arası zımpara iş görür. Vulcanite ağızlıklar için ise çok nadiren 600 numara ile bir zımparalama gerekebilir ama gerekli değildir. En çok uğraştıran ve bakıma ihtiyacı olan ağızlık tipi Ebonite malzemeden yapılmış ağızlıklardır. Ebonite zaman içerisinde kullanıldıkça sararma yapar. Bu sararmanın maalesef önüne geçilemez. Kullanımdan dolayı sararma yapan ağızlıkları yine ufak bir zımpara işlemine tabii tutmamız gerekir. Önce 400 numara zımpara ile daha sonrasında ise 600, 1000 ve 2000 numaralı zımparaları sırası ile kullandığımızda güzel ve pürüzsüz bir yüzey elde ederiz. Elde ettiğimiz yüzeye Ebonit parlatıcısı sürerek polisaj yapıldığında hemen eski haline dönecektir.

Yukarıda paylaştığım bazı temizlik malzemelerine PİPO MARKET‘te bulabilirsin. Gidebiliyorsanız mutlaka gidin. Gidemezseniz web sitesinden sipariş verip alabilirsiniz.

Burada verdiğim bilgiler ilk ağızdan teorik bilgilerdir. Tabii ki tecrübe ise yapa boza geldi. Takdir edersiniz ki her paylaştığım konuyu tek tek açabilecek detaylı olarak açıklayabilecek durumda değilim. O nedenle yapacağınız işe başlamadan sizi destekleyecek en büyük kaynak video sitelerinden edineceğiniz görsel bilgilerdir. Biraz araştırma yaparak çok detaylı videolara erişebilirsiniz. Bende zamanla bu bilgileri detaylandırıp her konu ile ilgili video yapabilirsem süper olur biliyorum ama gerçekten video hazırlamaka çok meşakkatli bir iş ve ben çok üşengeç bir adamım.

Dumanınız bol olsun.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

4 Comments

 1. muhammed emin dedi ki:

  abi metal filtre nasıl temizlenir

 2. Kayra dedi ki:

  Abi benim pipo kötü tat var ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.