Geçenlerde yazdığım ağızlık şekilleri ile ilgili yazıda belirttiğim üzere bir pipo anatomisi yazısı vakti geldi de geçiyor bile. Peki neden böyle bir yazıya ihtiyaç var. Koyuyoruz tütünü içiyoruz işte. Bu kadar teknik mi olmalı bu iş. Aslında bir parça lazım. Piponun sağlığı için ve konuşurken artık evrensel olmuş bazı kelimeleri bilmek lazım diye düşünüyorum.

Hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan müthiş photoshop bilgimle bir şema hazırladım.  Haydi Başlayalım…[lightbox thumb=”http://www.pipodunyasi.com/wp-content/uploads/piponun-anotomisi.jpg”]

 

Pipo aslında iki parçadan oluşur. Birinci kısım çanak dediğimiz yer ikinci kısım ise ağızlık olarak adlandırılan yer. İkisininde kendi içlerinde ayrılan yerleri var görselde görüldüğü üzere. Şimdi detaylı olarak koordinatlarını vermeye çalışacağım.

Çanak Kısmı

Rim/Head : Tam tamına üst tarafı piponun. Hani şu sürekli kararan yer var ya orası. Tepe noktası.

Bowl : En az teknik olan tabir sanırım bu. Çanak. Bu terim yurtdışında Bowl ya da Stummel adı ile geçiyor. Ağızlığa kadar olan yerlerin genel adı. Genellikle ağaç olan kısımıdır.

Chamber: Hazne, tütün haznesi, tütün odası gibi isimleri olan yer. Adı üstünde tütünün koyulduğu kısımdır.

Heel: Tütün odasının en alt kısımına verilen ad. Topuk kısımı denilebilir.

Foot: Piponun taban kısımıdır. Tütün haznesinin dışında tabanı oluşturan yere verilen isimdir.

Shank: Boyun kısmı. Bu kısım ağızlık ile çanağın birleştiği ve duman yolunun geçtiği yerdir. Genel olarak piponun yapıldığı malzeme ile yekpare olarak ortaya çıkar.

Airhole: Duman yolu, hava yolu gibi isimler alır. Yine adından anlaşılacağı gibi yanan tütünün dumanı buradan geçerek ağızlığa oradan da ağızımızın içine ulaşır.

Mortise: Türkçe karşılığı zıvanadır. Ağızlık kısımında bulunan tenonun (varsa filtre ile birlikte) çanak içine geçtiği yerdir. Ahşap ustalığının genel yasaları içinde zıvanalar en zayıf noktalardır. Bu da şu demek piponuzun en zayıf noktasıdır. Bunun anlamı kullanıcıların ağızlıkları söküp takarken dikkat etmeleri gerektiğidir.

Ağızlık Kısmı

Tenon : Zıvana dili olarak tercüme edebileceğimiz yerdir. Bu kısımda ağızlığın en zayır noktasıdır. Zıvana içine gireceğinden dolayı ağızlıktan daha incedir. Filtre yeri olabilir. Aynı zamanda duman yolunun devamını içerir. Metal, akrilik, vulcanite, delrin ve diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bazı pipolarda bu kısım vidalı bir sistem ile çanağa oturtulur.

Bit: Bit bir piponun sapı veya ağızlığı için kullanılan argo bir terim olsada, ağızlığı dişlerin arasına aldığımızda dudakların temas ettiği ve uca doğru düzleştiği yerdir.

Slot: Ağızlık uca doğru yayvanlaşıp, duman yolunun dışarı çıkış noktasını içerir. Bu yuvada ki enine yarık ise temizleme çubuğunun daha kolay içeri girmesini sağlar.

Lip: Lip dudak anlamına geliyor. Ağızlığın dudakları işte tam buradadır. Dişlerimiz ile pipoyu kavramaya yardım çıkıntılar bu bölümü oluşturur. En çilekeş yerdir aslında bana göre.  Isırılır, çatlar, kırılır vs. Ağızlık yazımda çeşitli bitim modellerini göstermiştim.

İşte sevgili dostlar pipo deyip geçmemek gerek. Bir piponun tüm anatomisini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Bundan sonra ki yazılarımda görüşmek üzere.

Sağlıcakla kalın dumanınız hiç sönmesin.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.