PİPONUN ÜSTADLARI İLE SÖYLEŞİLER – 3 : Jay & Jayson Dagner

jay-jayson-dagner-röp.Merhaba değerli piposeverler. Bugün, sizlere tüm dünyadaki pipo içicilerinin Youtube videolarından kendisini yakından tanıdığı pipo ünlüsü baba-oğul Jay ve Jayson Dagner’la yaptığımız kısa sohbeti takdim etmek istiyorum. Sohbetimize başlamadan önce, ben churchwarden kesimi Kaywoodie pipomu Peretti’nin Royal Blend tütünü ile doldururken konuklarımız bu esnada “Dagner Blue Collar Poker” pipolarını “Mississippi River” tütünüyle içiyor ve işte başlıyoruz:

Arda: Türkiye’den Merhaba! Sizi, ünlü video paylaşım sitesi Youtube’dan hepimiz tanıyoruz. Orada hazırlamış olduğunuz videoların ve video kanalınızın yüzlerce takipçisi var. Bu nedenle sohbetimize kurucusu olduğunuz bu güzel fikirle başlamak isterim. Youtube’da pipo videoları çekme fikri nasıl ortaya çıktı? Bu fikrin ortaya çıkışında başka birilerinden esinlendiniz mi? Cevabı ben sanırım biliyor gibiyim ama isterim ki Türk piposever dostlarımız da öğrensinler.

Jay&Jayson Dagner (JD): “DagnerPerformance” kanalı aslında “motorsiklet tamiri nasıl yapılır?” videoları için oluşturuldu. Ardından internet üzerinde çevrimiçi olan başka pipocuları keşfettik ve dönüşüm başladı. Bundan sonra ise sadece eğlence olsun diye, babam için The SmokingDagners” isimli bir kanala başladım. Bu fikrin ortaya çıkışında, pipo içmek hakkında kaliteli videolar yapan  “One Man Smokes”dan (Bir Adam Tüttürür) etkilendik.

A: Videolarınızı çekerken son derece rahat, doğal ve içten davranıyorsunuz. Ayrıca pipolar ve tütünler hakkında çok faydalı olabilecek yorumlar yapıyorsunuz. Örneğin “Pipe Smoking: How to Smoke a Pipe by Dagnerperformance” başlıklı videonuz 200.000 den fazla kez izlenmiş. Bu videonuzda pipo içmenin her aşaması hakkında ayrıntılı bilgi veriyorsunuz. Bu videonuzdan sonra da hâlâ “nasıl yapmalı?” şeklinde sorular geliyor mu?

JD: Hayır, o video soruları büyük ölçüde sona erdirdi diyebilirim.

A: Jayson, pipo içmeye nasıl ve ne zaman başladın? Jay’in bu işte parmağı olduğunu hissediyorum. J

JD: 18 yaşında ara sıra içerek başlayıp bugünlere geldim. O zamanlarda, babamı ve büyükbabamı pipo içerken seyreder ve tütünlerinin aromalarını koklardım.

A: Jayson, içeceğin pipoları seçmen hakkında şöyle bir ifaden var: “ Ben, tütünün pipoyu ya da piponun tütünü seçmesine izin veririm.” Bununla neyi kast ediyorsun?

JD: Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir “flake” tütün 1,9 santimetrelik haznede daha iyi içilirken gevşek bir tütün ise 2,2 santimetrelik (görece büyük) bir haznede daha keyifli içim verir.

A: Jayson’ın pipo tercihinin genellikle rustik ve kumlama işlemeli poker kesim pipolar olduğunu görüyoruz. Peki Jay, senin pipo tercihin nedir? Ve neden?

JD: Jayson ve ben pipolar hakkında aynı zevklere sahibiz. Nedenine gelince, mesela Jayson “the Whiskey Barrel” modeli pipoyu benim için yarattı.

A: Videolarınızda onlarca farklı tütünü deneyimleyip yorumladınız. Aralarında Mississippi River, Frog Morton, Orlik golden sliced flake, S.G. full virginia flake, Limerick gibi tütünlerin bulunduğu bazı tütünleri sevdiğinizi biliyoruz. Peki ikinizin beraber içmeyi çok sevdiği ya da ortak zevki olan ilk üç tütün nedir?

JD: Jayson Mississippi River’ı, Frog Morton, Sam. Gawith ve Northwoods’ların hepsini beğenir, Bense “Boswell’s”in Cherry Smash’ini, Dan Tobacco’dan Blue Note’u, Cult’tan Blood Red Moon’u ve elbette Mississippi River’I tercih ederim.

A: Bir sorumuz da videolarınızda gördüğümüz hanımefendi hakkında. Biraz ondan bahseder misiniz?

JD: Elaine, Jayson’ın tüm ilgisini paylaşan kız arkadaşıdır.

A: Gelelim “Dagner Pipes” konusuna. Sizin, kendi tasarımınız olan ve her gün çok çalışan bireyler için sade pipoları üretmesi hususunda İtalya’dan saygın bir firmayla bağlantı kurduğunuzu biliyoruz. Bize “Dagner Pipes” ın üç karakteristik özelliğinden bahsedebilir misiniz? Ayrıca, bir Dagner Pipe almak isteyen Türk pipo içicilerine size nasıl ulaşabilecekleri konusunda yol gösterir misiniz?

JD: Satın alınabilir, dayanıklı ve iyi tasarlanmış olmaları. Bildiğiniz gibi perakende pipo satışı yaptığımız bir web sitemiz var (www.dagnerpipes.com) ve uluslararası kargo yapıyoruz. Gelecekte, sizin bölgenizde kargolamayı kolaylaştıracak bir toptan satış yapan distribütörümüz de olacak.

A: Peki birçoğu Türkiye’de üretilen lületaşı pipolar hakkında ne düşünüyorsunuz?

JD: Türk lületaşı pipolarını kalitelerinden dolayı destekliyoruz.

A: Son olarak, bütün tecrübenizi dikkate alarak, pipo videoları çekme konusunda yeni başlayanlara üç kritik tavsiyeniz veya ipucunuz ne olur?

JD: Sakinleşin, gevşeyin, kendiniz olun ve pipoya olan ilginiz hakkında konuşun. İnsanlar izleyecektir.

Bu güzel sohbetten ötürü sevgili Jay ve Jayson Dagner’a, sabrınızdan dolayı da siz okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Yakında başka çalışmalarla da sizlerle birlikte olacağız. Keyfiniz ve dumanınız bol olsun.

Arda İNAL

Ana Sayfa

 

 

 

Arda İnal
Arda İnal
9 Mart 1987'de, Muğla'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Muğla'da tamamladı. 2003 yılında ilk “edebi” eserlerini yazmaya başlayan, çeşitli hukukî ve edebî eserlerle yazın yaşamına devam eden Arda İnal’ın“Yitik Aşk’a Şiirler” isimli ilk şiir kitabı 2009 yılında Savaş Yayınları’ndan yayımlanmıştır. Daha sonraki yıllarda “Aşkın Beş Mevsimi” isimli ikinci şiir kitabıyla “Morto’nun Mezarlığı” isimli ilk öykü kitabını tamamlayan yazarın eserleri memleketi Muğla’daki yerel gazetelerde ve Ayna İnsan, Deliler Teknesi, Lacivert, Semaver, Ekin Sanat, Gerçemek gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan ve bir süre serbest avukatlık yaptıktan sonra iki yıl Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda hukuk uzmanı olarak görev yapan genç yazar, hâlen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’nda uzman yardımcısı olarak çalışmakta olup, Ankara’da ikamet etmektedir. Yapıtları: Köşke Giden Puslu Yol, 2007, Ankara (Makale) Yitik Aşk'a Şiirler, Savaş Yay. 2009, Ankara (Şiir) Morto’nun Mezarlığı, Kanguru Yay. 2014, Ankara (Öykü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.