Bulldog ve Rhodesian Pipo FarklarıNedir bu Bulldog, Rhodesian Farkı? İnsanları birbirine düşüren, gerek yurt içi gerekse yurt dışında pipo forum ve gruplarında tartışmalara yol açan bu fark nedir?

Yukarıda ki fotoğraf gibi keşke köpek cinslerinden bahsediyor olsaydık. Gördüğünüz gibi işimiz çok kolay olur ve tüm dünyada ciddi bir insan sayısı bu kadar tartışmazdı.

 

Aslında Canadian, Liverpool gibi bu grup pipolar çok fazla tartışmaya neden olan başka bir pipo grubudur. Herhangi bir eğik Bulldog piponun Rhodesian (aslında Rodoslu demek) olduğunu düşünenler var. Kimileri ise yuvarlak saplı bir Bulldog’un, Rhodesian pipo olduğuna inanıyor.

Genel görüş ise şöyle, eğri ya da düz olmasına bakılmaksızın, Rhodesian pipolar alt taraflarına doğru daha yaygın ve asıl önemlisi yuvarlak shanklı oluşlarıdır. Elmas (eş kenar dörtgen, kare gibi) şeklinde ki shanklar Bulldog pipoları oluşturuyor. Pipo üreticileri tabii ki kendi yorumlarını katmaya devam edecek, ancak genele göre kabul edilen standart bu şekilde.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.