Rutin Pipo Bakımı

Rutin Pipo Bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bir iki arkadaş bu konu hakkında soru sorunca bu şekilde bir yazı yazmaya karar verdim bende. Daha önce pipo bakımı ile ilgili bir yazı yazmıştım hatırlarsanız. (Yazıya ulaşmak için.)
Bu yazıda genel anlamda tüm detaylarını verdiğimi düşünüyorum ama püf noktalarını vermemişim sanırım. O nedenle bu konu ile ilgili sorular gelmeye başladı. Her neyse başlayalım bakalım yazmaya. Eğer pipomuzu düzenli olarak temizlemezsek bildiğiniz gibi pipomuz bize ekşi, acı bir tat verecektir. Her içimden sonra piponun içinde kalan kül ve karbonlaşmış tütünü boşaltmak gerekir. Ağızlık kısmını arzu ederseniz bir temizleyici sıvı kullanarak temizleme çubuğumuz ile temizleyebiliriz. Temizleme çubuğumuzu birkaç kez ileri – geri hareket ettirerek ağızlık içini temizleyebilirsiniz. Çubuk temiz çıkana kadar tam olarak temizlenmiş sayılmaz.

Bu işlemden sonra kullandığımız temizleme çubuğunu ortadan ikiye katlayarak çanak içinde kalmış olan karbonlaşmaya yüz tutmuş tütünleri, nikotin artıklarını ve dibinde birikmiş olan suyu alabiliriz. Cake tabakasının önemini daha öncede belirtmiştim. Düzgün bir cake tabakası tütünün düzgün yanmasını, pipo çanağının yanmamasını, serin ve temiz bir içimi sağlar. Bu nedenle cake tabakasının düzgün oluşması pipo için çok önemlidir. Cake tabakası için aslında varla yok arasında bir kalınlık yeterli olacaktır. Yaklaşık çeyrek milim bu işi görür. Evet yanlış duymadınız 0,25 mm bu işi fazlasıyla görür. Birçok yabancı sitede 1/16 inch yani 0,16 cm yeterli olarak görülür. Bu kalınlıktan daha ince bir cake tabakası pipo haznesinde çatlamaya ve yanmaya yol açabilir. Eğer cake tabakası kalınlaşırsa kaşık ya da reamer aletleri ile istenilen seviyeye getirilebilir.

KultablasiCake tabakası işini hallettiğimize göre kül temizliğine gelebiliriz. Birçok kişi (ben dahil) Pipo içini temizlerken kül tablasına vurarak yapmaya başlar. Ancak burada önemli püf noktaları var. Sert bir yere vurmamak. Bu işi ya özel üretilmiş pipo tablaları ile ya da yurt dışında ki sitelerden satın alabileceğiniz kendinden yapışkanlı mantarlar ile çözebilirsiniz. Ama madem ki biz püf noktası anlatıyoruz. Bulabilirseniz bir şampanya mantarı olmadı şarap mantarı da olur. Pekte güzel olur. Geniş bir kül tablasının ortasına yapıştırın ve kül tablası hazır.
Devam edelim. BrokenPipoyu bu mantara vururken ağızlık kısmından tutarak vurmak tenonun kırılmasına yol açabilir bu nedenle çanak altından tutarak bu işi yapıyoruz. Öyle taş kırar gibi de yapmıyoruz nazik nazik yapalım ki pipo sağlam kalsın. Sonra fotoğrafta ki gibi elimizde kalmasın. Bir diğer konu da içinde içilmemiş olan tütünü bırakmak. Hiç istemediğiniz nemi içinde hapseder ağaca geçirir sulanma yapar ve kötü bir tat bırakır.
kul-dokmek

Önemli bir konuda ağızlığın içimden sonra hemen çıkartılması. Sakın ha çıkartmayın. Sıcak soğuk farkından dolayı genişleyen tenonu bir daha sokmaya çalışırken shank kısmını patlatabilirsiniz. Tenonu kırabilirsiniz. Ağızlık kısmı pipodan ayrılmadan önce mutlaka piponun soğuması gerekir ki bu da sadece bir iki saat alır. Bu süre içinde piponun içini de bence boşaltmayın. yine ısı farkı oluşacaktır. Aman dikkat!!!

Piyasa da çeşitli temizleyici spreyler, likitler ve pastalar bulunmakta. Bu temizleyicileri kullanarak daha temiz steril ve güzel içim sağlayan pipolara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Olmadı Alkol ile temizleyebilirsiniz. Bu temizlik ürünleri pipolarınızın fazla nikotinden, katrandan korur. Alkol çabuk kuruyacağından dolayı bu işlem çok çabuk gerçekleşebilir. Yüksek dereceli alkol ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Tuz – alkol temizliğinden bahsetmiyorum bu arada. Alkole batırılmış bir temizleme çubuğundan bahsediyorum.

Keyifli içimler. Dumanınız bol olsun.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.