Pipo Tütün Kesimleri

Tütün kesimleri hakkında bugüne kadar adını duyduğunuz ama belki görmediğiniz ya da görüp bu ne dediğiniz tütün kesimleri vardır. Belki tüm bu kesimleri gördünüz ve içtiniz yine hatırlamakta fada var diye düşünüyorum. İnternet’te dolaşırken bulduğum bir bilgi. Ancak bulduğum yerde yazarın ismi olmadığından dolayı ne yazık ki kaynak gösteremiyorum. Ancak her kim yazdıysa elleri dert görmesin. Bulduğum yazıları bir seri olarak paylaşmak istedim. Buyrun pipo tütünü ile tanışalım.

Flake

flake Sıkıştırılmış tütün bloklarının giyotinde ince yapraklar halinde kesilmiş şekli. Yavaş yanarak uzun süreli içim sağlar. Ancak pipoya doldurulması ve yakılması biraz özen ve tecrübe gerektirir.

Broken flake

broken-flakes Flakelerin biraz parçalanmış şeklidir. Bu da kısmen uzun süreli içim sağlar. Pipoya doldurulması ve yakılması kısmen daha kolaydır.

Ready rubbed

Ready-rubbed Flakelerin tamamen parçalanmış halidir. Bir çok pipo içicisi flake tütünleri parçalayarak kullandığı için üreticiler bu şekilde hazır parçalanmış tütünleri de piyasaya verirler.

Ribbon

ribbon Şerit halde, uzun kıyım tütün.

Coarse cut

Coarse-cut Kaba kıyım, büyük parçalı tütün.

Crumble Cake, Cake, Plug

plug Kalıp halde sıkıştırılmış tütün. Ucundan koparmak veya kesmek suretiyle kullanılır.

Rope

rope Halat şeklinde sıkıştırılmış tütün. Halka halka kesilerek kullanılır.

Twist flake

twisted-flake Gene flake tarzda ama burkularak kalıplaştırılan tütünlerden kesilen flakeler.

Curly cut (Medalion veya Roll)

medallion Halat şeklinde sıkıştırılmış tütün. Halka halka kesilerek kullanılır.

Cube cut

 cube-cut Tütün kalıbının küp küp kıyılmasıyla elde edilen kesim.

Bulk

pipe-tobacco Kutulanmadan veya paketlenmeden, açık halde, gramla satılan tütün. Köklü bir çok tütün dükkanının kendisine ait harmanları ve sürümü çok olan marka harmanları bu şekilde de satılır.

Pipo Tütün Çeşitleri

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.