Pipo Seçimi – Pipo Nasıl Seçilir.

Pipo seçimi kişiden kişiye değişen bir unsurdur. Tamamen kişisel zevkler ön plandadır. Teknik olarak incelemeden önce kişisel olarak yaklaşırız. Görüntüsü nasıl, elimde nasıl duruyor, yüz hatlarıma uygun mu? Bunun gibi kriterlerin yanında ağırlığı nasıl, dolgun mu olacak, hafif mi olacak, kesimi nasıl olacak vs. gibi değişken bir çok kriter etkiler pipo alımımızı. Daha önceden yine yeni başlayan arkadaşlar genel anlatımları yaptığım bir yazım var. Bu başlık ise biraz daha spesifik bir konu. Hedef olarak pipoya yeni başlayan ya da başlayacak olanları içeriyor ama neden bildiklerimizi biraz tekrar etmeyelim ki.

Ben tabii ki herkese özel bir yorum yapamayacağımdan ötürü biraz daha somut konulara yönelmek durumundayım. O zaman başlayalım mı?

Materyal

Öncelikle seçeceğiniz malzeme Briar. Neden Briar dünyada pazar payı en çok olan satışı ve pipoya uygunluğu ile en çok tercih edilen ağaçların başında gelmekte. Bu nedenle Briar pipo tercih etmek daha avantajlıdır. Bunun dışında ülkemizde Lületaşı çıkmakta. Bu nedenle ikinci malzeme lületaşı olabilir. Bunun dışında birçok ağaç ve değişik malzemeden pipo görebilirsiniz. Kil pipolar, cam pipolar, mısır koçanı pipolar, ahlat ağacı, dut, kiraz, zeytin, limon vb.

Briar ustalarının bir çoğu ağızlık malzemesi olarak Vulcanite kullanır. Eskiden yaygın olan ebonit’in yerine günümüzde tercih edilen vulcanite ebonit gibi oksidasyona pek fazla yatkın değildir. Ya da yine birçok yapımcı tarafından akrilik ağızlıkta seçilmektedir. Daha sert bir yapıya sahip olduğundan diş izi çıkması gibi unsurlardan daha az etkilenir.

Kesim ve Büyüklük

shape-chartBildiğiniz gibi bir çok pipo kesimi ve çeşitli büyüklükleri vardır. Burada yeni başlayanlar Full bent yani eğimli pipolar tercih ederlerse ağızda tutma kısmında çeneyi daha az yorabilirler. Ancak yine de zevk renk konusudur bu.

Bazı kullanıcılar dişleri ve çenesi üzerine düşecek olan yükü azaltıp daha iyi askıda kalabilecek pipolar tercih etmektedir.  Bazı kullanıcılar ise dumanı biraz uzak tutan düz pipolara yönelir. Şahsen bence de daha estetik bir görüntü sergilemekte bu düz pipolar. Öte yandan temizliği daha kolaydır.

Büyüklüğü ağırlığı açısından ilk başlarda yeni kullanıcılar daha küçük hafif pipolar almak isteyeceklerdir. Çok geniş hazneli pipolarda tütün yakma, nefes kontrolü yapmaktansa ufak bir pipoda bu işe başlamak sanki biraz daha kolaylık sağlar gibime geliyor.

Fiyat

Yine geldik para konusuna. 😉 Pipo fiyatları ülkemizde 150 ile yaklaşık 2000 TL arasında bir yelpazede. Tüm dünya genelinde ise 15.000 dolarlara ulaşabilen fiyatlar bulunmakta. Bu nedenle ilk kez pipo içmeye başlayacak olanlar daha mütevazi bir bütçe ile başlarlarsa fena olmaz. Sosyal medyada çevremde ki öğrenci kardeşlerimi düşünürsek sanırım 300 – 350 TL ortalaması ile bu işi çözmek daha mantıklı. Keyif aldıkça bu iş için ayıracağınız bütçeyi yine siz belirlersiniz.

Estate Pipo (ikinci el)

Estate pipo alımı ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştım. Yine fiyat açısından yeni başlayacak olanlar için güzel bir başlangıç. olabilir. Tabii pipo ile olan yeni tecrübeye çok çabuk ve kati bir darbe de vurabilir. O nedenle bu konu hakkında bir bilginiz yoksa ya da yardım eden birisi yanınızda değilse bence estate pipo işine pek girmeyin derim.

Evet ana kriterleri yazdıktan sonra gelelim piponun nasıl olması gerektiğine.

Hava yolu düz açılmış olmalı. Bunu çoğunlukla hemen her yerde dile getiriyorum. Pipo alırken bir temizleme çubuğunu alıp içine sokun bakın bakalım çanağın tam ortasında mı. Eğer ortasında ise doğru bir pipoyu tutuyorsunuz demektir.

Pipo tenonu tam oturuyor mu? Filtre kısmı yani tenon kısmı tam oturuyor mu bu öenmlidir eğer kısa bir tenon kullanıldıysa arada boşluk kalan yerde duman ve nem birikir. Sulanma yapar. Filtre kısmına az yer ayrıldıysa filtreyi sokamazsınız. E x-ray görüşünüz yoksa ilk seferde bakarak anlamak imkansız. Elinizde ki temizlik çubuğu yine yardım eder. Hemen tenon ve girdiği yerin ölçülerini çubuğu sokarak kabaca alırsanız size bir fikir verir. Yine çubuk takılmadan ilerleyerek çanak içine ulaşıyorsa bu da yeterli bir kriter olacaktır.

Bildiğiniz gibi briarlarda Ebouchon, Plato, PLS Cut gibi .eşitli değişik kesimli köklerden yapılıyor. Burada kökün doğası nedeni ile içine taş, kum vs. gibi maddelerin sıkışmasından oluşan sandpit adı verilen dolgu ya da boşluk noktaları oluşur. İçime hiç bir etkisi olmayan bu oluşumlar sadece görsel rahatsız edici olabilir. Ancak görsel olarak (çok aşırı olmadığı sürece) rahatsız edici olan bu unsur maddi açıdan bazen çok keyif verici olabilir. Bu kusurları kapatmak için ise üretici sandblast(kumlama) ya da rustikleyeren, smooth (düz) pipolardan daha ucuza satar.

Tüm bu nedenlerden dolayı piponuzu satın alırken zamanınızı harcayın. Mümkünse elinize alın, bakın imkan sunuluyorsa ağzınızda tutun kontrol edin. İki, üç pipo beğendiyseniz yan yana koyun inceleyin, karşılaştırın. Kısacası vakit harcayın. Bir de ne olur ortasında vida olan saçma sapan şeyler almaktan uzak durun. 😉

Keyfiniz  ve dumanınız bol olsun.

Serkan Ozseyhan
Serkan Ozseyhan
1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk okulu Dr. Reşit Galip ilkokulunda ortaokulu Mimar Kemal Lisesinde okudum 1990 senesinde İstanbul'a taşındım. Liseyi Beyoğlu Fındıklı Lisesinde tamamladım. 1993 - 1997 yılları arasında Alanya'da yaşadım. Daha sonra tekrar İstanbul'a geri döndüm. Pipo içmeye 2010'da başladım. 2012 senesinde hobi amaçlı pipo yapmaya ise başladım. Daha sonra hobiden çok yaşam biçimi haline gelince kendi adımla pipolarımı yapıp satmaya başladım. Son 9 senedir Bodrum'da yaşıyorum. 2009 senesinde evlendim 2011 yılında Batıkan ismini verdiğimiz bir oğlumuz oldu. Hala yaşamaya ve daha iyiyi yapmaya uğraşıyorum.

6 Comments

  • Serkan ÖZSEYHAN dedi ki:

   Pipsan almayında ne alırsanız alın. Hepsiburada sitesinde pipsan’dan başka birşey satılmıyor diye biliyorum bakmadım ama Pipsan başlarsanız iyi bir başlangıç yapmış olmayacaksınız. Çabuk küsersiniz pipoya. Bütçeyi biraz daha arttırıp daha adam gibi bir şey almak daha faydalı olacaktır. Ya da bazı estate pipolar sizin için hem daha uygun hem de daha ucuz olacaktır. Pipsan, Dapper ve Lorenzolardan uzak durmanızı salık veririm.

 1. Seçil Yakut dedi ki:

  Serkan bey merhaba. Müdürüm pipo kullanıyor. Yani yeni başlayan değil. Ona hediye almak istiyorum. Almanya’dayım şu anda. 50-60 Euro gibi bir bütçem var. Ne önersiniz? Vauen almak istedim ama çok pahalı. Amazon’da Joyodelf, DIMJ, Germanus gibi markalar var. Önerir misiniz? Çok vaktim yok, acele cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Serkan Ozseyhan dedi ki:

   Kusura bakmayın tatildeydim ancak görebildim. Vauen olsa hoş olurmuş. Diğer markalara ait en ufak bir fikrim yok ne yazık ki. Genellikle bu tip sitelerde satılan markalar seri üretim pipolar olup çok kaliteli olamıyor ne yazık ki.

 2. Batuhan dedi ki:

  Merhabalar , ben pipo ya heves ediyorum almak istiyorum okuma piposu hep heves etmişimdir kitap okurken yakıp içmek sizce okuma pippo su mu almalıyım ilk pippo deniyecek birine ne önerirsiniz fiyat aralığını çok yükseltmeden teşekkürler

  • Serkan Ozseyhan dedi ki:

   Merhabalar. Çok kişisel bir durum bu. Aslında canınız ne isterse onu almakta pek tabii serbestsiniz. Artıları eksileri var. Okuma piposunu ağızınızda tutamazsınız. (Tutulur tutulmasına da tutulmamalı;) ) Bunun yanında duman uzun bir yoldan geçerek serin bir içim sağlar ve sulanma yapmaz gibi ufak tefek nüanslar var. Ancak genel kanı yeni başlayacaksanız okuma piposu ile başlanmamalı gibi. Tabii bu kime göre doğru neye göre doğru belli değil. En iyisini saburla deneme yanılma yöntemi ile siz belirleyeceksiniz. Nasıl keyif alacağınızı sizden başka kimse bilmiyor. Ancak LOTR yüünden o dönemlerde bu churcwarden adı verilen uzuuuuuun pipolar pek bir revaçta idi ancak yazarının düz ve klasik billard dnilen kesimleri tercih ettiği unutulmamalı.

   Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.